Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
31. 12. 2012,
14.34

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 31. 12. 2012, 14.34

9 let, 2 meseca

Brazilija se spopada z epidemijo cracka

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ko na nekoč prestižno okrožje Luz v Braziliji pade mrak, ulice preplavi več sto umazanih odvisnikov s steklenimi očmi.

Epidemija cracka je bila izrazita v 80. letih v New Yorku, potem ko so se njegovi preprodajalci hitro namnožili. Tokrat je epidemija v Braziliji, zaradi česar so uradniki zaskrbljeni, saj to meče slabo luč na državo, ki je v naslednjih letih na vrsti za organizacijo dveh osrednjih športnih dogodkov: svetovnega prvenstva v nogometu leta 2014 in poletnih olimpijskih iger leta 2016. Crackolandija Ko pade noč, okrožja v brazilskih mestih preplavijo obupani odvisniki, ki iščejo svoj naslednji odmerek. Te predele mest so poimenovali kar Crackolandija oziroma Svet cracka. Podobno kot je val cracka dosegel ZDA, se je to zgodilo tudi v Braziliji. Življenja so uničena, družine razdrte, soseščine niso več naseljive, poroča Washington Post. "To je neozdravljiva bolezen," je dejal 50-letni Paulino, žilav in hitro govoreči odvisnik, ki je opisal svoj dnevni apetit po drogi. "Crack potrebujem v krvi. Moja bolezen je kot kača. Kakšno je zdravilo zoper kačo?" je dejal. Kokain uživa kar milijon prebivalcev Raziskave so pokazale, da je v Braziliji kar milijon uživalcev kokaina, kar pomeni, da se mora država soočiti s težavo, ki so jo nekoč poznali le v Ameriki. Zaskrbljujoči trend nosi hude posledice za državo z 200 milijoni prebivalcev, saj novi srednji razred predstavlja obetaven trg za trgovce z drogami, ugotavljajo strokovnjaki za nadzor drog. "V Braziliji imamo podoben položaj, kot je bil v ZDA v 80. letih," je dejala Eloisa Arruda, ki kot tajnica sodišča v Sao Paolu usklajuje politiko boja proti drogam v regiji. "Uživanje cracka strmo narašča, prav tako število ljudi, ki dnevno uživajo droge, dobavljajo pa jim jih preprodajalci," je še pojasnila.

V ZDA zaprli tako odvisnike kot preprodajalce drog Epidemija cracka, ki je izbruhnila v ZDA, je prizadela mesta, ki so bila v zatonu, prizadela pa je manjše skupnosti. Boj za trgovino z drogami je povzročil tudi rekordno število umorov, nekateri predeli pa so postali prava vojna območja.

ZDA so na epidemijo odgovorile tako, da so za rešetke spravile vse tiste, ki so bili v to vpleteni, tako odvisnike kot preprodajalce.

Garcia: Imamo alternativne kazni Brazilske oblasti, ki dobro poznajo izkušnjo ZDA, težko pojasnijo, zakaj je njihov odziv na epidemijo drugačen. Čeprav je crack nedovoljena droga, oblasti gledajo na zadevo kot na težavo javnega zdravstva, pri čemer ima država glavno vlogo, da pomaga premagati zasvojenost.

"Uživalcev drog ne bomo poslali za zapahe. Imamo alternativne kazni za te ljudi, saj menimo, da zapori niso najboljši kraj za njihovo zdravljenje," je pojasnil Leon Garcia, strokovnjak na področju mentalnega zdravja in drog.

Ne spreglejte