Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
15. 8. 2012,
13.31

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 15. 8. 2012, 13.31

9 let

Babice v Svaziju gojijo svazijsko zlato, priljubljeno vrsto marihuane

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Svazijske babice so odgovorne za osirotele vnuke, zaradi njih pa se jih je večina odločila za gojenje marihuane, ki je v Republiki Južni Afriki tako priljubljena.

Ko so njene hčerke umrle, Khathazile ni niti za sekundo razmišljala, ampak vrata svoje hiše na stežaj odprla svojim enajstim vnukom. To namreč stori vsaka babica v deželi, kot je Svazi, v kateri je stopnja okužbe z virusom HIV izredno visoka, zaradi te bolezni pa je veliko otrok ostalo brez mater. Čeprav je Khathazile prepričana, da ji bo pri vzgoji otrok pomagal bog, je dobro zavarovana. Khathazile namreč goji svazijsko zlato, kot nekateri poimenujejo vrsto marihuane, ki je izredno priljubljena v sosednji Južni Afriki. Z gojenjem in prodajo pa poskrbi, da so njeni vnuki siti, oblečeni in hodijo v šolo.

"Brez marihuane, bi stradali," je za New York Times pojasnila Khathazile, ki je ena tisočih, ki na severu države pridelujejo marihuano, s katero na lahek način zaslužijo nekaj dodatnega denarja. Khathazile pa ni pomemben člen ogromne verige gojiteljev marihuane, v katero spadajo tudi pridelovalci opija iz Afganistana in koke v Latinski Ameriki. Pravi, da razmišlja samo o tem, kako bo poskrbela za svoje vnuke, marihuano pa je začela gojiti po tem, ko z gojenjem drugih poljedelskih pridelkov ni zaslužila dovolj.

Pridelovanje je nemogoče, služb pa ni

Čeprav je kraljevina Svazi kategorizirana kot država s srednjimi prihodki, je revščino še vedno čutiti na podeželju, predvsem v okolici Piggs Peaka, ki ga obdajajo gore. Kmetje tukaj težko karkoli pridelujejo, služb pa že tako ali tako ni. Večina mladih iz Piggs Peaka pobegne v večji dve mesti, Mbabane in Manzini, ali pa v sosednjo Republiko Južno Afriko. K slabim razmeram pa pripomore še visoka umrljivost zaradi aidsa, zaradi česar so otroci prepuščeni samim sebi ali pa svojim sorodnikom.

Podobna usoda je doletela tudi Khathazilejino družino. Leta 2007 ji je umrla 24-letna hčerka Tensile, ki je za seboj pustila štiri otroke, kmalu za njo pa je umrla še hčerka Spiwe, ki so jo preživeli trije otroci. Vseh sedem je živelo pri babici, ki je morala poskrbeti še za štiri otroke hčerke Nomse, ki je umrla letošnjega julija. "Teh otrok ne morem zapustiti," je povedala Khathazile. Takšne družine pa le s težavo živijo iz meseca v mesec, zaradi česar so drugi viri dohodkov več kot dobrodošli. Po podatkih ZN uvoz marihuane v Južni Afriki iz leta v leto narašča, Svazi pa je njen glavni dobavitelj.

Babice so vse prej kot bogatašinje

Zgodba druge Svazijke je rahlo drugačna. Sibongile Nkosi je za New York Times razkrila, da je marihuano začela gojiti še pred smrtjo hčerke, ki ji je zapustila dva otroka. Od drugih žensk iz vasi blizu Piggs Peaka je slišala, da lahko z gojenjem marihuane dobro zasluži. "Semena posejem, jih zalijem in ta zrastejo," je povedala 70-letna Sibongile o svoji prvi žetvi. Čeprav babice iz Piggs Peaka z gojenjem marihuane zaslužijo dovolj, da živijo normalno, še zdaleč niso bogate. S samim gojenjem sicer nimajo veliko dela, kljub temu pa morajo za gojenje poiskati dobro zemljo, ki je ponavadi v odmaknjenem gozdu, do katerega hodijo več ur. Zemljo morajo očistiti, kar je težavno delo tudi za ženske, ki so vajene težkih poljedelskih del. Nato morajo kupiti dobra semena, hkrati pa morajo pozorno paziti na svoj pridelek. Preglavice jim povzroča tudi policija, ki marca in aprila, tik pred žetvijo, išče skrita polja za gojenje marihuane. Če jih odkrijejo, polja požgejo do tal, ženske pa ostanejo brez pridelka in brez dodatnega zaslužka.

Za žetev dobijo približno 400 ameriških dolarjev

Čeprav lahko pridelajo več kot enajst kilogramov marihuane, zanjo prejmejo približno 400 ameriških dolarjev. Visok davek namreč zahtevajo preprodajalci marihuane, zaradi česar na koncu pridelovalci marihuane zaslužijo dovolj za dostojno življenje, ne pa za razkošno. "Moški iz Južne Afrike, ki kupujejo našo marihuano, nas velikokrat ogoljufajo. Kaj pa lahko storimo? Če bi se pritožile policiji, nas bi aretirali," je povedala Sibongile Nkosi, ki se sprašuje, ali je vredno ogrožati svoje življenje za gojenje marihuane. "Ne želim je več gojiti, saj zaslužim veliko premalo," je še prepričana. Čeprav tega ne želi več početi, se je odločila, da tudi letos poseje semena marihuane, saj bo šolnina za njena dva vnuka letos znašala kar 400 ameriških dolarjev. "Ko živiš v revščini, moraš storiti vse, da preživiš," je še povedala Sibongile, ki bo z zaslužkom od prodaje marihuane svoji družini omogočila nekoliko boljše življenje.

Ne spreglejte