Ponedeljek, 6. 1. 2014, 14.00
8 let, 8 mesecev
Argentina: Zgodba o uspehu, ki je zgrajena na vladnih lažeh
Decembra lani so svetovne medije preplavila poročila o stavki argentinskih policistov, ki je številne argentinske province pahnila v brezvladje in kaos. Nezadovoljni argentinski policisti, ki so zahtevali višje plače, so namreč križem rok opazovali, kako organizirane tolpe ropajo in požigajo trgovine.
Leta 2007 je tako vladni sekretar za notranjo trgovino Guillermo Moreno posredoval pri argentinskem statističnem uradu INDEC, da je ta začel prirejati podatke o višini inflacije. Argentinski statistiki še dandanes objavljajo prirejene podatke o inflaciji (uradno je inflacija 10-odstotna, dejansko pa 20-odstotna), čeprav je Moreno nedavno odstopil s svojega položaja.
Številni ekonomisti, med njimi Juan Luis Bour iz možganskega trusta FIEL, so prepričani, da bo več ali manj vse po starem, da bo vlada po novem pri računanju inflacije upoštevala samo zamrznjene cene, ne pa tudi nenadzorovanih cen.
Vlada pa ne prireja samo podatkov o višini inflacije. Skriva tudi podatke o razširjenosti revščine. Po vladnih zagotovilih je revnih samo okoli 4,7 odstotka mestnega prebivalstva, toda Katoliška univerza iz Buenos Airesa je glede na resnične življenjske stroške izračunala, da je revnih v resnici okoli 27 odstotkov.
Vladni statistiki napihujejo tudi podatke o pridelavi hrane, da bi argentinsko gospodarstvo prikazali v lepši luči. V obseg pridelane koruze so tako v nasprotju s prejšnjo prakso preprosto vključili tudi koruzo, ki jo kmetje uporabljajo za krmljenje domačih živali.
V deželi tanga, ki je svetu med drugim dala tudi zdajšnjega papeža Frančiška, se ne olepšuje samo gospodarskih podatkov, če je treba, "izginjajo" tudi mrtvi. Da javnost ne bi bila preveč zgrožena zaradi poslabšanih varnostnih razmer, je pravosodno ministrstvo leta 2009 preprosto prenehalo objavljati letne statističnih podatke o stopnji kriminala.
Težava predsednice Fernandezove pa je, da njena vlada s statističnim goljufanjem ne more več preslepiti svojih državljanov, ki dobro vedo, da so dejanske razmere slabše, kot jih skuša prikazati vladna statistika. Argentina pod oblastjo svoje predsednice, še zlasti po njeni drugi zmagi na predsedniških volitvah leta 2011 , vse bolj jadra v objem protekcionizma in večanje moči države v gospodarstvu.
Leta 2012 je tako vlada med drugim podržavila argentinsko naftno družbo YFE in omejila uvoz iz tujine. Cilj teh ukrepov je spodbuda domače industrije, a uspeha ni. Argentina se tako ne more "odlepiti" od svoje neslavne tradicije, da skoraj vsako desetletje zdrsne v hudo finančno-gospodarsko krizo (zadnja huda kriza je bila 1998–2002, ki je leta 2001 Argentino dejansko pahnila v bankrot).