Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
16. 1. 2009,
15.58

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 16. 1. 2009, 15.58

9 let, 2 meseca

Žekš: Položaj manjšin je bolj ali manj kritičen, a moramo biti optimisti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Biti moramo optimisti in se boriti za pravice slovenskih manjšin, je po seji Slovenske manjšinske koordinacije (Slomak) poudaril minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Boštjan Žekš.

Slomak se je v Novi Gorici sestal na povabilo tamkajšnje Evropske hiše. Po seji je Žekš srečanje označil kot pozitivno, saj se je seznanil s "skoraj enotnimi" stališči glede "aktualnih in perspektivnih" problemov Slovenskih manjšin v Italiji in Avstriji ter na Hrvaškem in Madžarskem. "Vsi pogledi so nam domači in jih podpiramo," je poudaril.

Žekš: Verjamem v svetlo prihodnost Opozoril je, da njegovo ministrstvo ni edino, ki skrbi za Slovence v zamejstvu, ampak je le neke vrste posrednik, ki skuša doseči, da bi se s to problematiko ukvarjala vsa ministrstva. Kljub trenutno "bolj ali manj kritični situaciji" Žekš verjame v "svetlo prihodnost".

Bo v parlamentu tudi član iz vrst slovenskih manjšin?

Predstavniki Slomaka so mu predstavili tudi predloge o nadaljnjem sodelovanju Slomaka s slovenskimi vladnimi in parlamentarnimi institucijami. V zvezi s pobudo, da bi bili predstavniki manjšine stalno prisotni pri delu parlamenta, kar je podprl tudi novogoriški župan in podpredsednik parlamentarne komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Mirko Brulc, je minister dejal, da je to "stvar dobre volje". Glede predloga o članu parlamenta iz vrst slovenskih manjšin pa je poudaril, da je to "daljša zgodba", povezana s spremembo zakona, a "načelno bi bilo to v redu".

"Spravno dejanje Slovenije, Hrvaške in Italije ni potrebno" Predsednik Slomaka Rudi Pavšič, ki je Novo Gorico izpostavil kot občino, ki je pokazala kako se premaguje mejo in utrjuje vezi z manjšino, se je med drugim dotaknil zadnjih pobud za spravno dejanje med Slovenijo, Italijo in Hrvaško. Spravna dejanja so potrebna kot proces, zato je največja oblika sprave prav EU. Vsak drugi način spravnega dejanja le "dviguje temperaturo" in nekaterim koristi kot "politična renta", je dejal v zvezi s tem.

"Okrepiti je treba čezmejno sodelovanje" Opozoril je, da so zamejski Slovenci zainteresirani, da ima Slovenija čim boljše odnose s sosednjimi državami in okrepi čezmejno sodelovanje, ne pa da se "na podlagi zgodovinskih dejstev odpirajo nepotrebna nesoglasja". "Le v konstruktivni klimi imajo manjšine od tega korist. Drugače bomo vedno ujetniki teh napetosti in nedorečenosti," je poudaril Pavšič.

"Pahor naj vodi vladni svet za manjšine"

V Slomaku pričakujejo, da se čim prej sestavi vladni svet za manjšine, ki naj bi ga vodil premier Borut Pahor. Prav tako želijo da Slovenija investira v mlajše generacije pripadnikov slovenske manjšine, skrb za slovenski jezik in ter gospodarsko infrastrukturo manjšine. Manjšina, ki nima svojega gospodarstva je odvisna od dnevne politike, s čimer izgublja "željo po življenju", je poudaril Pavšič.

"Položaj slovenskih narodnih skupnosti v sosednjih državah nazaduje" Sicer pa se v Slomaku strinjajo z vsebino pisma, ki ga je Evropska hiša Nova Gorica naslovila na Pahorja, Žekša, zunanjega ministra Samuela Žbogarja in predsednika državnozborske komisije za odnose s Slovenci po svetu in v zamejstvu Mira Petka. V pismu med drugim ugotavljajo, da se položaj slovenskih narodnih skupnosti v sosednjih državah ne izboljšuje, ampak celo nazaduje.

Ne spreglejte