Stranka Zares nasprotuje trajnemu mandatu ravnateljev, je na novinarski konferenci pojasnil poslanec Zaresa Franci Kek.
Kot je dejal, v stranki predlagajo široko strokovno razpravo, v kateri bi soočili mnenja o problemih, na katera opozarjajo ravnatelji.
Argumenti v prid trajnemu mandatu
Damjan Štefanc, asistent za področje didaktike na Filozofski fakulteti, je ob tem izpostavil tri argumente v prid trajnemu mandatu ravnateljev. Po njegovem gre v primeru imenovanja ravnateljev za kompleksnost samega postopka, za možnost prevelikega vpliva politike v tem postopku in za kontinuirano opravljanje poslovnega in pedagoškega vodenja šole.
Trajni mandat krepi politične pritiske
Kot je pojasnil, bi bilo najprej potrebno preučiti postopke ob imenovanju ravnateljev in nato poiskati najbolj kakovostno rešitev. "Če so postopki preveč zapleteni, jih je potrebno spremeniti," je menil in povedal, da trajni mandat ravnateljev političnih pritiskov na imenovanje ne zmanjšuje, ampak jih celo krepi, je prepričan Štefanc.
Ob tem je opozoril, da se težnje po uveljavitvi trajnega mandata in po poenostavljanju postopka medsebojno izključujeta, saj je, kot pravi, težko zahtevati poenostavitev postopkov za trajno imenovanje osebe na tako zahtevno in odgovorno funkcijo.
Podaljašati prvi mandat na osem let
Omenil je tudi, da bi ob tem veljalo razmisliti tudi o podaljšanju prvega imenovanja ravnatelja s petih na osem let, s čimer bi ravnatelju omogočili daljši čas za realizacijo programa in zagotovili večjo kontinuiteto njegovih poslovodnih in pedagoških prizadevanj.
Poenostavitev postopka imenovanja
Hkrati bi bilo smiselno proučiti možnosti za morebitno poenostavitev postopka imenovanja. Ustrezno sistemsko rešitev bi bilo potrebno poiskati tudi za ravnatelje, ki se jim mandat izteče tik pred upokojitvijo. To se zdaj rešuje na različne načine.
In prav v luči predlaganih sprememb je Vinko Logaj, višji predavatelj šole za ravnatelje, izpostavil vprašanje položaja ravnateljev po preteku mandata. "Gre za primere, kjer je ravnatelj razrešen, ali pa sam odstopi s tega delovnega mesta oziroma vprašanje, kaj se s to osebo zgodi potem. V zvezi s tem je gotovo potrebno najti ustrezne rešitve, da oseba ni degradirana in ji je po preteku mandata zagotovljeno ustrezno delo," je menil Logaj.