Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ana Rupar

Ponedeljek,
27. 10. 2014,
15.36

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 27. 10. 2014, 15.36

8 let, 9 mesecev

Zaradi ebole več smrtnih žrtev malarije

Ana Rupar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Prizadevanja za zajezitev širjenja virusa ebole lahko ogrozijo boj zoper malarijo.

Vodja organizacije Roll Back Malaria, ki se že od leta 1998 bojuje proti nalezljivi zajedavski bolezni malariji, Fatoumata Nafo-Traoré, opozarja, da boj zoper virus ebole lahko ogrozi boj proti malariji.

Po obisku držav zahodne Afrike je v pogovoru za britanski BBC opozorila, da se večina zdravstvenega osebja letos posveča bolnikom z virusom ebole, zaradi širjenja te bolezni so polne vse bolniške postelje, ki jih je daleč premalo.

Sedem tisoč smrtnih žrtev malarije Ebola je namreč najbolj udarila države, kjer se ob izjemno slabih zdravstvenih razmerah že tako spopadajo z malarijo. Za to boleznijo je namreč samo v letu 2012 umrlo sedem tisoč prebivalcev teh treh držav – največ štiri tisoč v Sierri Leone, dva tisoč v Liberiji in približno tisoč v Gvineji.

Številke so ogromne, še bolj žalostno pa je dejstvo, da je večina med njimi otrok, ki ne zmorejo premagati sicer ozdravljive bolezni. Pred leti je bilo žrtev malarije še več, v zadnjih petih letih jim jih je z zdravili uspelo zmanjšati za polovico.

Ne vedo več, kdo ima malarijo, kdo ebolo "Otroci ne bi smeli umirati za malarijo, saj imamo sredstva tako za preprečevanje kot za zdravljenje bolezni," opozarja Nafo-Traoré. A zdaj je te nesrečne države prizadela še ebola.

Bolniške postelje so neprestano polne, pogosto sta na eni tudi po dva bolnika hkrati, zdravstveno osebje je prezaposleno, na pediatričnih oddelkih, kjer so otroci z malarijo, pa postajajo mesta duhov, opisuje razmere vodja boja proti malariji.

Še slabše je to, da marsikje niti ne vedo več, kdo ima malarijo, kdo ebolo, seveda pa so bolniki, ki trpijo celo za obema boleznima, saj se zaradi slabih zdravstvenih razmer ni težko okužiti z drugo boleznijo.

Zaradi ebole se bojijo iti k zdravniku Zaradi panike okoli ebole pa veliko obolelih niti ne obišče več zdravnika. Nafo-Traoré namreč opozarja, da ljudje, ko se jim pojavi vročina, ne poiščejo zdravstvene pomoči, saj se bojijo, da bi se okužili z ebolo. Tako niti ne pridejo do zdravila, brez katerega malarije ni mogoče premagati.

Nafo-Traoré, vodja organizacije, ki koordinira 500 različnih organizacij za boj proti malariji, v strahu pred ponovnim povečanjem števila žrtev malarije zdravstveno osebje in organizacije opozarja, naj ne pozabijo na bolnike z malarijo in naj jih obravnavajo enakovredno.

Ne spreglejte