Nedelja, 23. 11. 2014, 11.08
3 leta, 8 mesecev
Zakaj frči perje v združenju borcev NOB?
V Zvezi združenj borcev za vrednote NOB Sloveniji po odhodu dolgoletnega predsednika Janeza Stanovnika, nasledil ga je Tit Turnšek, nekateri niso zadovoljni z novim vodstvom. Po naših informacijah naj bi bilo nezadovoljstvo predvsem posledica avtoritarnega vodenja Turnška in generalnega sekretarja zveze Mitje Klavore, ki jima nekateri očitajo, da sta si omenjeno organizacijo "sprivatizirala" in da pozabljata na njene temeljne vrednote.
Tudi častni predsednik zveze slovenskih častnikov Miha Butara se ni strinjal z delovanjem ožjega vodstva. Zato je pred časom nepreklicno odstopil s položaja člana predsedstva.
Nadaljeval je: "Tudi v primeru vrnitve imena ljubljanske vojašnice po Francu Stanetu Rozmanu, ki jo je Janševa vlada preimenovala v vojašnico Edvarda Peperka, Turnšek ni imel posluha in ni niti poskušal, da bi to krivico svojcem Rozmana odpravili. Da ne bo pomote. Nisem želel prizadeti Peperkove družine, Rozmanova je bila že in zato sem v eni od možnosti predlagal, da bi to vojašnico poimenovali po obeh, torej vojašnica Rozmana in Peperka. Toliko bolj zato, ker je v tej vojašnici spomenik komandantu Stanetu. A kljub podpori številnih članov sem naletel na gluha ušesa," je enega od razlogov za odhod pojasnil Butara.
Predsednik zveze borcev Tit Turnšek pravi, da v njihovi organizaciji verjetno ni vse popolno, a da kakšnih razprtij, ki jih po njegovih besedah želijo prikazati nekateri člani, predvsem pa Butara, sploh ni. "Razlog za nezadovoljstvo je v tem, da na prireditev v Normandijo v Francijo ni odšel tudi njegov oče. Vse drugo je iz trte zvito," pravi Turnšek, ki očitke, da zveza podpira določeno politično opcijo, zavrača.
Prav tako se po njegovih besedah pozna odhod dolgoletnega predsednika Janeza Stanovnika, ki je bil, tako pravi Klavora, ikona njihove zveze.
"Očitki Mihe Butare preprosto ne zdržijo, saj nam on očita, da nismo opravili svojega dela, pa čeprav je za določen odbor, in sicer s partizanskimi enotami, skrbel prav on. Prav tako očitki o vnovičnem preimenovanju ljubljanske vojašnice v ime Vojašnica Franca Rozmana Staneta ne pijejo vode. Naša organizacija je sprejela predlog nekdanjega ministra za obrambo Romana Jakiča, da se po njegovem imenu poimenuje celjska vojašnica, saj bi z vnovičnim preimenovanjem ljubljanske lahko zaostrili odnose z organizacijo teritorialne obrambe," pravi Mitja Klavora.
Butara tudi zanika pogovore kogarkoli z Ljubljanskimi veterani iz vojne za Slovenijo 1991 o tem, da bi ponovno poimenovali vojašnico po Francu Rozmanu Stanetu.
Miha Butara poudarja, da je aroganten in podcenjujoč odnos Mitje Klavore do članov predsedstva in baze dejstvo, s katerim se bodo v ZZB morali v naslednjem obdobju še močneje spopasti. "Preden bo narejene preveč škode," dodaja Butara.
1