Ponedeljek, 30. 6. 2008, 12.52
7 let, 6 mesecev
Začenja se bela stavka sodnikov

Stavkovni odbor je za takšno obliko stavke dobil pisno podporo 60 odstotkov vseh sodnikov. V primeru neizpolnitve zahtev bodo sodniki stavko oktobra zaostrili.
Stavka do izpolnitve zahtev
Sodniki bodo od 8. ure delali le pričakovani obseg sodnikovega dela, sodnike pa bodo pozvali k preklicu pogodb o dodatnem delu. Sodniška stavka bo trajala do izpolnitve zahtev oziroma do sklenitve dogovora. V primeru nepripravljenosti delodajalca na pogajanja pa bo stavkovni odbor predlagal še druge možne oblike stavke.
Sodniški stavkovni odbor je o začetku stavke z dopisom seznanil predsednika DZ Franceta Cukjatija, predsednika vlade Janeza Janšo, ministra za javno upravo Gregorja Viranta ter predsednika vrhovnega sodišča Franca Testena.
Šturm obžaluje odločitev o stavki
Minister za pravosodje Lovro Šturm je ob začetku sodniške bele stavke poudaril, da obžaluje odločitev o stavki. "Glede na to, da stavka poteka v dneh pred sodnimi počitnicami in ob predpostavki, da bodo reševali zadeve po vrsti, ne pričakujem večjega upada reševanja zadev in menim, da projekt Lukenda zaradi stavke ni in ne bo ogrožen," je dejal.
Šturm je poudaril, da je ministrstvo v skladu s pristojnostmi storilo vse pri iskanju začasne rešitve glede sodniških plač in glede izboljšanja statusa slovenskih sodnikov.
Janša: Sodniki udarili mimo, zato naj razmislijo o svojih korakih
Premier Janez Janša je za Studio ob 17h Radia Slovenije dejal, da ima sodna veja oblasti pri nas nižji ugled od vojske, policije in tudi od političnih strank. Dvomi, da si sodniki z napovedjo stavke zvišujejo ugled. "Tukaj so udarili mimo in bi jih tudi javno pozval k temu, da razmislijo o takšnih korakih," je še dejal predsednik vlade.
Janša: V drugih državah enako število sodnikov reši več primerov
Izpostavil je, da vlada ne more predpisati naj sodnik v enem dnevu reši deset stvari. Ob tem je Janša dejal: "Lahko zgolj primerjamo in vidimo, da enako število sodnikov v drugih državah reši več primerov. Ali je to tisto, kar bi morda moralo motivirati sodnike, ali ne, ne vem. Tudi kar se tiče plač".
Po Janši sodniki v Sloveniji nikoli niso bili bolje plačani od tega, kar so zdaj, in nikoli doslej niso stavkali. Torej je zelo pomembno vprašanje, zakaj, je menil premier.
Glede na to, da bodo septembra volitve, premier meni, da enostavno ni čas, da bi zdaj celotno zakonodajo spreminjali.
"Sodna veja oblasti ima menda nižji ugled kot politične stranke"
V nadaljevanju se je premier dotaknil tudi govora predsednika države Danila Türka na državni proslavi, kjer je ta opozoril, da se avtoriteta državnih ustanov ne spoštuje, in da je postalo omalovaževanje sodišč nekakšna politična manira.
Kar se tiče sodišč, se Janša strinja s predsednikom Türkom. "Ni problem, če imajo ustanove civilne družbe ali politične stranke, državni zbor in poslanci v javnem mnenju relativno nizek ugled. Ker volivci najmanj vsake štiri leta odločajo o njihovi zamenjavi. Problem je, če ima nizek ugled tista veja oblasti, kjer so trajni mandati in kjer ni nobenih volitev - in ki na koncu presoja o tem, kdo ima prav in kdo narobe oziroma, ki predstavlja nek temeljni garant pravne države," je menil Janša in poudaril, da ima pri nas ta veja oblasti nižji ugled od vojske, policije, posameznikov, menda celo od političnih strank.