Torek, 5. 7. 2011, 17.49
8 let, 7 mesecev
Za Slapnika Grimsov poziv sprevržen, za Levaniča neverodostojen
Tako je v svojem odzivu zapisal poslanec Zares Tadej Slapnik. Poslanec SD Dejan Levanič pa ocenjuje, da je Grims "zadnji, ki lahko kogar koli poziva k odstopu".
Po oceni Slapnika je Grimsov poziv sprevržen zato, ker je prav poslanska skupina SDS v prejšnjem mandatu na podlagi istega zakona o parlamentarni preiskavi onemogočala delo tedanje preiskovalne komisije v zadevi Patria, ki jo je takrat vodil Milan M. Cvikl.
"S tovrstno prakso manipuliranja in oviranja dela preiskovalnih komisij" je SDS po navedbah Slapnika nadaljevala tudi v tem mandatu, ko je predlagala, da se Toneta Anderliča, kot člana parlamentarne preiskovalne komisije, ki ugotavlja odgovornost nosilcev javnih funkcij na področju izgradnje avtocest, zasliši kot pričo v okviru te preiskave, s čimer mu je prenehalo članstvo v tej komisiji.
Za poslanca SD Levaniča Grimsov poziv k odstopu omenjenih poslancev nima nobene teže, "še manj pa verodostojnosti". Poziv namreč po njegovih navedbah prihaja "iz ust poslanca, ki je prav v primeru preiskovalne komisije Patria grobo kršil tako poslovnik DZ kot zakon o parlamentarni preiskavi".
Za razliko od Grimsa so po navedbah Levaniča poslanci iz koalicije doslej "pri delu vseh preiskovalnih komisij dosledno upoštevali veljavne zakone in druge akte". Dodaja še, da bi lahko Grims in njegovi poslanski kolegi iz SDS pobudo za ustavno presojo zahtevali že v prejšnjem mandatu, če bi menili, da je 3. člen zakona o parlamentarni preiskavi sporen. "Vse do letos namreč z njim niso imeli težav, saj so ga prvi uporabili že leta 2008," je zapisal.
Leta 2008 je namreč predsedniku takratne komisije za patrije Milanu M. Cviklu prenehalo članstvo in s tem tudi predsedovanje komisiji, ker so poslanci SNS zahtevali njegovo zaslišanje pred komisijo. Slednje so dopuščale določbe zakona in poslovnika o parlamentarni preiskavi, ki jih je ustavno sodišče pred kratkim razveljavilo.