Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
11. 3. 2022,
13.14

Osveženo pred

2 leti, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,90

17

Natisni članek

Natisni članek

plin nafta Rusija embargo Jernej Vrtovec

Petek, 11. 3. 2022, 13.14

2 leti, 9 mesecev

Vrtovec za čimprejšnji embargo na uvoz ruske nafte in plina v EU

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,90

17

Jernej Vrtovec | Minister Jernej Vrtovec se zaveda, da bi bila prepoved uvoza ruskih energentov za celotno EU velika preizkušnja, je pa tudi prepričan, da bomo, če bomo enotni in solidarni, to oviro lahko prestopili. | Foto Daniel Novakovič/STA

Minister Jernej Vrtovec se zaveda, da bi bila prepoved uvoza ruskih energentov za celotno EU velika preizkušnja, je pa tudi prepričan, da bomo, če bomo enotni in solidarni, to oviro lahko prestopili.

Foto: Daniel Novakovič/STA

EU mora takoj sprejeti embargo na uvoz ruske nafte in plina, saj bo le tako mogoče v Ukrajini zagotoviti mir, je prepričan minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec. Meni, da je mogoče ob trimesečnih zalogah preiti na dobavo neruske nafte, plina je v EU za to zimo dovolj, do naslednje pa bi lahko prešli na dobavo prek Italije in Hrvaške.

"V EU mir nima in ne sme imeti cene. Človeško življenje nima cene. Zato se Slovenija, tudi NSi, kljub izjemni izpostavljenosti ruskim energentom zavzema za to, da se nemudoma uveljavi embargo na uvoz teh energentov," je na novinarski konferenci danes v Ljubljani dejal minister Jernej Vrtovec.

Prepričan je, da bi lahko le tako dosegli mir v Ukrajini. "S tem, ko nam Ruska federacija in njene državne družbe drago prodajajo nafto in plin, se ne nazadnje financira vojaška agresija Vladimirja Putina na suverene in demokratične države ... Kot civilizirana družba ne moremo biti ravnodušni do poročil o trpljenju nedolžnih civilistov, otrok, žensk, o bombnih napadih na porodnišnice, sirotišnice," je poudaril.

Zaveda se, da bi bila prepoved uvoza ruskih energentov za celotno EU velika preizkušnja, je pa tudi prepričan, da bomo, če bomo enotni in solidarni, to oviro lahko prestopili.

"Energetska odvisnost od Rusije rakava rana evropskega energetskega sistema"

Kriza z rastjo cen energentov se je po vojaškem napadu Rusije na Ukrajino še poglobila, rakava rana evropskega energetskega sistema je prevelika energetska odvisnost od Rusije, je prepričan. EU mora po njegovem mnenju postati energetsko neodvisna iz etičnih načel - saj se s prodajo nafte in plina financira vojaško agresijo na suvereno državo - in zaradi zanesljivosti oskrbe.

EU po njegovih besedah 30 odstotkov potrebne nafte uvozi iz Rusije, medtem ko je Slovenija od uvoza ruske nafte odvisna v okoli 90 odstotkih. Vrtovec je zagotovil, da v Sloveniji naftnih derivatov, tudi če se embargo na uvoz iz Rusije uvede takoj, ne bo zmanjkalo.

Vrh EU
Novice Vrh EU: Ukrajina sodi v evropsko družino, a hitrega članstva ne bo

V skladu z evropskimi pravili ima namreč vsaj 90-dnevne zaloge, kar naj bi zadostovalo tako za porabo kot za morebitno vplivanje na cene, v vmesnem času pa imajo po njegovih besedah dobavitelji dovolj časa, da se preusmerijo na dobavo nafte neruskega izvora.

Cene plina, ki so trenutno glede na zadnje obdobje sicer nekoliko padle, a so še vedno visoke, vplivajo tudi na ceno elektrike v EU, saj je formula za izračun cene elektrike v EU vezana na porabo in cene plina, kar se Vrtovcu zdi nelogično. S plinom je namreč v EU proizvedeno približno 14 odstotkov vse električne energije.

EU uvozi okoli 40 odstotkov potrebnega plina iz Rusije, skladišča so trenutno 30-odstotno napolnjena, kar zadostuje za štiri mesece, je dejal minister in zagotovil, da bo Slovenija zaradi načela solidarnosti na ravni EU dobila plin, tudi če nima svojih skladišč.

Alternativa je dobava prek Italije in Hrvaške

Pomembno pa bo zagotoviti dobavo za naslednjo zimo. Pri tem Vrtovec največ možnosti vidi v povečanju dobave iz severnoafriških držav, kot sta Alžirija in Maroko, prek Italije. Vrhunec porabe plina v Sloveniji je po njegovih besedah pri 4,5 milijona kubičnih metrov dnevno. Prek vstopne točke v Šempetru pri Gorici - ki je poleg točke v Ceršaku na meji z Avstrijo in točke v Rogatcu na meji s Hrvaško ena od treh vstopnih točk za plin v Sloveniji - je trenutna dobava okoli 2,5 milijona kubičnih metrov dnevno, največja možna pa 3,5 milijona kubičnih metrov dnevno, je povedal in dodal, da bi z nadgradnjo te kompresorske postaje, o čemer se že pogovarjajo z družbo Plinovodi, lahko njeno zmogljivost povečali na 4,1 milijona kubičnih metrov dnevno.

Vrtovec je napovedal, da je ministrstvo že v stiku z italijanskim ministrstvom za energetiko in za prihodnje tedne se dogovarjajo za obisk gospodarske delegacije.

Prav tako bi bilo mogoče povečanje dobave iz Hrvaške prek terminala na Krku. Na srečanju s hrvaškim kolegom 4. aprila bodo tako poleg o nuklearki govorili tudi o dobavi plina, je napovedal.

"Slovenija lahko prek Krka in Italije uvozi dovolj plina, da je neodvisna od uvoza ruskega plina," je prepričan.

V naslednjih dneh dodatna sredstva za subvencije sončnih elektrarn

Minister je poudaril tudi nujnost povečanja uporabe obnovljivih virov energije, kot so sončne elektrarne. Napovedal je, da bodo dodatna sredstva za podporo za sončne elektrarne prek Eko sklada, ki je prejšnji teden zaradi porabe sredstev zaprl razpis, zagotovljena "v naslednjih dneh".

janša
Novice Janša: Mogoče lahko česa zmanjka, a lačni ne bomo

Meni, da je potencial za postavitev sončnih elektrarn na vsaki hiši, na rudniških območjih ter ob železniškem in avtocestnem omrežju. Ker so težave pri umeščanju v prostor, je za morebitni naslednji mandat napovedal poseben zakon za pospešitev teh postopkov.

V luči vojne je poudaril tudi nujnost izvajanja vseh ukrepov v podjetjih kritične infrastrukture za zagotavljanje kibernetske varnosti.

Ne spreglejte