Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
12. 9. 2011,
9.35

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 12. 9. 2011, 9.35

9 let

Vročina in suša pravi izziv za gobarske poznavalce (FOTO)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V teh dneh, ko bi morala biti gobarska sezona na vrhuncu, zaradi vročine in pomanjkanja dežja gobe praktično ne rastejo. A pravi navdušenci in poznavalci vendarle pridejo do njih.

To se je potrdilo tudi na minulem 5. gobarskem vikendu na Celjski koči nad Celjem. V okviru tega tradicionalnega dogodka je minulo soboto in nedeljo Gobarsko društvo Bisernica Celje v sodelovanju z družbo TRC Celje, ki upravlja s Celjsko kočo, pripravilo razstavo gob, demonstracijo prepoznavanja gob in za zaključek še tekmovanje Gobar – Gurman, v katerem so iskali najboljše kuharje gobove juhe.

Treba je poznati mikro terene

Kot pravi Ana Ivanovič, predsednica Gobarskega društva Bisernica iz Celja, so zdajšnji težki vremenski pogoji za rast gob izziv za tiste prave specialiste, ki vedo, kje rastejo gobe. "Treba je poznati terene, ob zdajšnji precejšnji suši pa so to predvsem kakšne soteske, ob potokih, skratka tam, kjer je bolj vlažno. Tisti gobar, ki ima raziskan takšen mikro teren, lahko v teh pogojih najde kakšno gobo. Čeprav zelenkasta golobica lahko zraste tudi na precej sušnem območju," še poudarja Ana Ivanovič.

Kaj pa gobani in dežnikarice, ki so sicer zelo značilne gobe za to obdobje? "Gobanov je malo ali skoraj nič, je pa nekaj tako imenovanih lesnih gob. Dežnikarice, ki so zelo priljubljene gobe v tem času, bi seveda že morale rasti, če bi bilo dovolj vlage, ampak vremenski pogoji za zdaj tega ne omogočajo," dodaja Ana Ivanovič.

Kljub vročini in suši pa je članom Gobarskega društva Bisernica uspelo nabrati več kot 80 primerkov gob za razstavo, ki so si jo z zanimanjem ogledovali obiskovalci Celjske koče.

Za tekmovanje tudi gobe iz Pokljuke

Enako vprašanje kot pri pripravi gob za razstavo, se pravi, kje so sploh dobili gobe v teh vremenskih razmerah, je veljalo zastaviti tudi udeležencem gobarskega tekmovanje Gobar – Gurman v pripravi gobove juhe. Vekoslav Pajntar - Pinki, predsednik Društva gobarjev štorovke Šentrumar - Hočevje, ki se redno udeležuje tovrstnih tekmovanj po Sloveniji, pa tudi čez mejo, pravi, da so gobe za gobji golaž in lisičkino obaro v glavnem nabrali v poletnih mesecih na Pokljuki, kjer je bil sicer tudi glavni kuhar na tamkajšnjem gobarskem festivalu. "Torej so letošnje," v šali pove Pajntar in doda: "Za gobji golaž je sicer najboljše imeti kakšnih 20 primerkov različnih gob, še najbolje pa mešane golobice, jurčki pa praktično ne pridejo v poštev razen pri koncu kuhanja za učvrstitev okusa ," poudarja Pajntar.

Aduti za odlično gobovo juho

In kaj je skrivnost za pripravo odlične gobove juhe? "Pomembno je, da ne prevladuje nobena začimba oziroma drugi priokus, npr. popra, majarona, paprike, paradižnika, sploh pa ne česna. Začimbe je treba dodati na koncu, če se dodajo prej, jed postane grenka. V jedi se mora čutiti goba," poudarja Vekoslav Pajntar - Pinki, ki upa, da jim bo vreme gobarsko naklonjeno za pripravo njihovega podobnega dogodka, kot je bil na Celjski koči, čez teden dni v Hočevju.

Najboljša običajna gobova juha

Sicer pa je na tekmovanju Gobar – Gurman žirijo, ki je imela nehvaležno nalogo izbrati med vsemi zelo okusnimi jedmi, najbolj prepričala običajna gobova juha, ki so jo pripravili v Gobarskem društvu Sinji goban iz Laškega. Drugo mesto je pripadlo Trubarjevi juhici z gobicami Turističnega društva Loka pri Zidanem Mostu, tretje pa ekipi našega sogovornika. Na tekmovanju sta sodelovala še društvo Marauh iz Velenja z dietnim gobovim golažem ter Društvo kmetic Ajda z gobovo juho v kruhovi posodi.

Za dobro razpoloženje na Celjski koči je včeraj med kuhanjem gobovih jedi s svojimi največjimi uspešnicami skrbel Andrej Šifrer, ki je sicer priznal, da pozna samo jurčke in lisičke, da gob ne nabira ali pa zelo malo in da čez gobove juhe ni nobene druge jedi.

Ne spreglejte