Torek, 29. 1. 2013, 12.44
9 let
Višja tudi osnova za plačilo prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje

Kot je na novinarski konferenci poudarila Andreja Poje, nova izvršna sekretarka za gospodarstvo pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), so v zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju v povezavi z novim zakonom o invalidskem in pokojninskem zavarovanju (ZPIZ-2) nastale nelogičnosti, ki bodo prizadele zlasti skupino dolgotrajno brezposelnih oseb.
Te bodo po njenih besedah znova nosile višje breme, kajti do decembra 2012 so za pokojninsko, invalidsko ter obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje plačevale približno sto evrov. Za obvezno pokojninsko zavarovanje so tako odštele 58 evrov, zdravstveno 14,17 evra, za dopolnilno zdravstveno zavarovanje pa odvisno od zavarovalnice, to je od 27,76 do 29,42 evra. Po novem bodo zaradi dviga osnove za odmero prispevkov za omenjene tri vrste zavarovanj plačale kar 260 evrov.
"Ministru za zdravje bomo zato v kratkem poslali pobudo za spremembo 54. člena tega zakona. Ta namreč pravi, da se prispevek za zavarovance iz 20. točke 15. člena plačuje od bruto osnove za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, če je zavarovanec tudi prostovoljno pokojninsko in invalidsko zavarovan. Problem je v tem, da med te zavarovance lahko štejemo tudi dolgotrajno brezposelne, ki od letošnjega leta nimajo več možnosti izbire zavarovanja za ožji ali širši obseg pravic. Najnižja osnova za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je namreč minimalna plača," je še pojasnila Andreja Poje.
Po podatkih Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije je bilo ta mesec takšnih zavarovancev, to je dolgotrajno brezposelnih oseb, nekaj več kot 4880.
Predsednik ZSSS-ja Dušan Semolič je ob tem izpostavil, da prizadeti teh dvigov januarja še niso zaznali, saj položnice dobivajo za nazaj, torej za december.
Povedal je tudi, da so se z ministrom za delo, družino in socialne zadeve Andrejem Vizjakom že pogovarjali o omenjeni problematiki. Ob tej priložnosti jim je minister obljubil, da bodo našli in predlagali rešitev za prizadete na naslednji seji državnega zbora, v prvih dneh marca. Ob tem je Semolič pozval ljudi, naj ne odpovedujejo zavarovanj in počakajo na rešitve ministrstev.