Nekdanji direktor Patrie Jorma Wiitakorpi je bil potem, ko je bil deset dni pridržan, izpuščen iz pripora.
Kot je na okrogli mizi Društva novinarjev Slovenije povedal producent v aktualno-političnem uredništvu finske javne televizije YLE Matti Virtanen, je policija ocenila, da bo preiskava trajala do aprila, nato gre k tožilcu, "kdaj pa se bo nato začel proces, pa ne vem," je dejal. "Proces bi lahko bil maja ali septembra. To je vse, kar vem," je pojasnil. Virtanen je zatrdil, da je bila oddaja finske televizije YLE, v kateri so nekdanjega premiera Janeza Janšo obtožili prejemanja podkupnine s strani finske Patrie, narejena za finsko in ne slovensko občinstvo.
"Zgodbo smo morali objaviti"
"Nismo vedeli, da bodo volitve," je pojasnil in dodal, da je bilo "le nesrečno naključje, da je bila oddaja prikazana v začetku septembra". Po njegovih besedah niso vedeli, da bo imela njihova oddaja takšen odziv v Sloveniji. Virtanen pa je nato tudi dejal, da je poleti izvedel, da bodo septembra volitve. "Toda zgodbo smo morali objaviti, če ne, bi jo lahko kdo drug. To je normalna tekmovalnost v našem poslu," je pojasnil in dodal, da so lahko z oddajo počakali le do 1. septembra, dlje pa ne.
"Imamo dokaze, da je J Janša"
Na vprašanje, ali je običajno, da se obtožuje državnike, ne da bi se predstavilo dokumente, je finski urednik odgovoril, da "imamo dokaze, da je Patria plačala J in da je J Janša". Dodal je, da bodo dokaze predstavili na sodnem procesu v Helsinkih. Glede oddaje finskega novinarja Magnusa Berglunda o domnevnem podkupovanju Patrie v Egiptu je Virtanen dejal, da ni bilo iz Egipta, npr. strani vlade, nobenih odzivov na te obtožbe. "V Egiptu ni demokracije," je poudaril in pojasnil, da se Egipt sploh ne more primerjati s Slovenijo. Ta je, tako Virtanen, odprta dežela, v Egiptu pa je svoboda medijev omejena.
"Imeli smo veliko stikov s slovenskimi viri"
Na vprašanje, ali je bila tudi v oddaji o domnevnem podkupovanju pri prodaji orožja Egiptu izrečena kakšna obtožba na račun egiptovskega premiera, je finski urednik odgovoril, da te oddaje sploh ni videl. Pri tem je dejal, da je možno, da v tej oddaji niso omenili egiptovskega premiera. Pojasnil je tudi, da v Egiptu niso imeli tako dobrih virov kot v Sloveniji. O virih glede oddaje Resnica o Patrii je povedal, da so v njej nastopili nekateri njihovi slovenski viri, a je dodal, da njihovi viri niso zgolj nastopajoči v oddaji. Imeli so veliko stikov s slovenskimi viri, tako pred kot po oddaji, je pojasnil. Po njegovih besedah med njihovimi viri tudi politiki in poslovneži.
"Videl sem dovolj dokumentov, da lahko rečem, da so dejstva, ki smo jih prikazali, pravilna", je dejal. Na vprašanje, ali je bil Janša v finski oddaji omenjen kot tisti, ki je prejemal ali dal podkupnino, je Virtanen odgovoril, da je to pretiravanje. Dodal je, da se sicer ne spomni na pamet, kako so se izrazili v oddaji. Prepričan pa je, da v oddaji "nismo rekli nič več, kot vemo". Po Virtanenovem mnenju je Janševa obrambna taktika takšna, da bo trdil, da so ga v Patrii le nameravali podkupiti in ga omenili v svojih dokumentih, sam pa za to ni nič vedel. "Mogoče bo to uspešna obramba zanj," je dodal. Pri tem je poudaril, da je zgolj začetek postopka podkupovanja dovolj za kazenski postopek proti Patrii.
"V vrsti čakajo, da bi prišli v zabavne oddaje"
"Ni treba dokazati, da je Janša osebno dobil denar v gotovini v svoj žep, da bi prepričali finske kriminaliste," je pojasnil in dodal, da je na slovenski oblasti, da storijo, kar hočejo oz. kar zahtevajo slovenski zakoni. "Bomo videli, kaj bo," je dejal in zatrdil, da vse, kar je v oddaji, stoji. Virtanen je še dejal, da finski premier in drugi politiki radi nastopajo v zabavnih oddajah. "V vrsti čakajo, da bi prišli v zabavne oddaje," je zatrdil. Pojasnil je tudi, da je malo verjetno, da bodo pred procesom objavili še kakšno oddajo o Patrii.
SLS za razveljavitev pogodbe s Patrio
V SLS na podlagi v četrtek predstavljenega dokumenta na Pop TV zahtevajo, da "zaradi pomanjkljivosti v izpolnitvi pogodbe s strani Patrie" vlada takoj odstopi od pogodbe in zahteva povrnitev morebitne že izplačane kupnine. Prepričani so, da je Patria kršila pogodbo. Finska Patria je s tem, ko je Sloveniji dostavila domnevno nove oklepnike, ki pa se kot taki niso izkazali, saj so na testiranju bile vidne različne pomanjkljivosti in iztrošenost, kršila pogodbo, so prepričani v SLS.
"Nepotrebno zapravljanje davkoplačevalskega denarja"
"Že sam nakup patrij je od vsega začetka dvigoval veliko prahu, saj so bila mnenja o (ne)smotrnosti te pomembne vojaške oborožitve že takrat deljena, kar se nadaljuje tudi danes. V času, ko je svet zajela globalna finančna kriza, se ta nakup še toliko bolj kaže kot nepotrebno zapravljanje davkoplačevalskega denarja, kar pri slovenskih državljanih poraja še večje nezaupanje v državo in njeno vodstvo," ocenjujejo v sporočilu za javnost.
Poudarjajo, da podpirajo odločitev računskega sodišča, ki je izdalo sklep o začetku revizijskega postopka javnega naročila za nakup oklepnikov patria, "saj bomo le tako javno seznanjeni s pravilnostjo izvedbe javnega naročila, prav tako pa bo 'predvolilna' zgodba o Patrii morda končno dobila epilog in krivca za nepremišljeno in nesmotrno trošenje državne blagajne".
Ob tem dodajajo, da bi morda lahko "v dneh gospodarsko finančne krize del neracionalno porabljenega denarja namenili za sanacijo pomembnih strateško gospodarskih podjetij v državi".
Mors: Neuspešen kakovostni prevzem ne pomeni prekinitve pogodbe
Ministrstvo za obrambo je zaradi odstopanj od pogodbenih določil zavrnilo kakovostni prevzem prvih osemkolesnikov patria ter izvajalca pozvalo, naj odpravi pomanjkljivosti, pojasnjujejo na ministrstvu. Ob tem pa poudarjajo, da neuspešen kakovostni prevzem ne pomeni prekinitve pogodbe. Ministrstvo za obrambo (Mors) je s postopki prevzemov vozil 8X8 začelo 4. novembra. V procesu kakovostnega prevzema so bili opravljeni zelo podrobni pregledi devetih vozil, izvedeni potrebni testi, vključno s testiranjem oborožitve, ter preverjena skladnost vozil s pogodbenimi določili, so zapisali v sporočilu za javnost.
Kakovostni prevzem neuspešen, vozila zavrnjena
Komisija za kakovostni prevzem je 24. novembra končala postopek kakovostnega prevzema prvega vozila, 27. novembra pa za preostalih osem vozil. Zaradi odstopanj od pogodbenih določil je bil kakovostni prevzem neuspešen in vozila zavrnjena. Izvajalca so zato pozvali, naj odpravi pomanjkljivosti. Po odpravi napak bo ministrstvo za obrambo ponovno začelo kakovostni prevzem, so sporočili.
Prihodnji teden bo znano več
"Neuspešen kakovostni prevzem ne pomeni prekinitve pogodbe, temveč zahtevo po natančnem upoštevanju določil pogodbe glede kakovosti vozil 8X8," še poudarjajo na ministrstvu. Projekt nakupa patrij bo sicer ministrstvo za obrambo podrobno pojasnilo v naslednjem tednu, predvidoma v sredo. Zaradi različnih interpretacij v javnosti bodo predstavili tudi dogovorjene cilje sil in graditev bataljonskih bojnih skupin, katerih nosilni element so vozila 8X8, so še sporočili z ministrstva.