Torek, 10. 3. 2015, 11.02
9 let
Več kot 80 tisoč podpisov v podporo referendumu o noveli zakona o zakonski zvezi (video)

Sovoditelj koalicije Aleš Primc je prepričan, da bo referendum mogoč, da se bodo državljani množično odzvali in zavrnili zakon.
"Žal nam je, da se moramo o tej temi po treh letih ponovno odločati," je dejal Primc. Upajo, da bo tokratni referendum to temo za nekaj časa umaknili z dnevnega redna. A ne umaknil v smislu, da se ne bi uredile socialne pravice istospolnih partnerjev, pač pa tako, da se ne bi več znova in znova kratile temeljne pravice otrok in staršev, je poudaril Primc.
Predstavnike koalicije Za otroke gre! je na vhodu v državni zbor pozdravila predsednica NSi Ljudmila Novak.
Med njimi je tudi možnost posvojitve otrok, ki je bila med nasprotniki tako v parlamentarni razpravi kot v delu civilne družbe najbolj kritizirana.
Če je s podpisi vse v redu, mora predsednik DZ določiti rok, v katerem se zbirajo podpisi volivcev za zahtevo referenduma. Zahteva mora biti podprta z najmanj 40 tisoč podpisov.
Če je vložena takšna zahteva, mora državni zbor referendum razpisati. Če pa meni, da bi z odložitvijo uveljavitve zakona ali zaradi zavrnitve zakona lahko nastale protiustavne posledice, lahko zahteva, naj o tem odloči ustavno sodišče. Ustavno sodišče nato presodi, ali bi bila izvedba referenduma v skladu z ustavo.
V javnosti je tako prisotna dilema, ali bi bil referendum glede izenačitve pravic istospolnih parov dopusten. Tudi ugotavljanje pravnikov glede tega naj bi bilo različno.
Za veljavnost referenduma so po ustavnih spremembah pogoji zaostreni. Zakon je na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj petina vseh volivcev.