Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Črt Kaker

Petek,
8. 4. 2016,
10.35

Osveženo pred

7 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,45

17

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 8. 4. 2016, 10.35

7 let, 4 mesece

Varuhinja ni ugotovila kršitev pravic otrok, ki ju je CSD namestil v rejo

Črt Kaker

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,45

17

Po ugotovitvah varuhinje človekovih pravic Vlaste Nussdorfer CSD ni kršil pravic otrok, menijo pa, da bi CSD Velenje otroka lahko odpeljal na primernejši način in ju ne bi dodatno travmatiziral. Pri varuhu ob tem poudarjajo potrebo po spremebi družinske zakonodaje.

Kako je bila sprejeta odločitev o namestitvi dečkov v rejniško družino, je zanimalo tudi varuhinjo človekovih pravic Vlasto Nussdorfer. Od CSD Velenje je v zahtevanem roku prejela obširen odgovor. Na podlagi vseh informacij kršitev pravic otrok pri varuhu niso ugotovili. Menijo pa, da bi CSD Velenje lahko otroka, ki sta v zadnjih mesecih doživela že veliko travm, odpeljal na način, ki ju ne bi še dodatno travmatiziral.

Nussdorferjeva je poudarila potrebo, da otrokoma nekdo pomaga v smislu, da njun glas postane slišen. "CSD smo zato predlagali, naj otrokoma dodelijo zagovornika, ki bo njun glas." Upa tudi, da se bo čim prej vzpostavil stik med otroci in starimi starši, saj bi se tako celotna situacija pomirila.

"Argumenti za namestitev otrok v rejniško družino so tehtni," je dejal namestnih varuha Tone Dolčič. Kakšni so, ni želel pojasnjevati, ne gre pa ne za starost starih staršev in ne za kvadraturo stanovanja.

Poziv k spremembam družinske zakonodaje

Čeprav je po ocenah varuha za otroka zdaj dobro poskrbljeno, varuhinja opozarja na neurejeno zakonodajo. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve poziva, naj čim prej osveži družinsko zakonodajo. Potrebne so namreč spremembe, po katerih bi imeli vsi ožji sorodniki možnost vlagati pravna sredstva, da se zadeva prenese na sodišče, ki bi o njej tudi odločilo. "V tem primeru ima to pravico samo oče, ki se je z namestitvijo v rejo strinjal, stari starši pa so v neki praznini, čeprav so zadnje tri mesece skrbeli za otroka. To pa ni prav," je povedala Nussdorferjeva.

Stara starša morda tokrat pomenita največjo korist otrok, a nimajo možnosti uveljavljanja svojih interesov, poudarja varuhinja. In zakonodaja bi jim te pravice morala dati, je prepričana.

Odvzem dečkov starim staršem, ki so zadnje tri mesece skrbeli za dečka, je močno razburkal javnost. CSD Velenje ju je prejšnji teden iz vrtca odpeljal v rejniško družino. Lokalna skupnost in javnost je stopila na stran starih staršev, v ponedeljek bo v njuno podporo potekal shod pred ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve.

Prenovljena družinska zakonodaja kmalu v javni razpravi

Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve so ob pozivu varuhinje človekovih pravic Vlaste Nussdorfer, naj ministrstvo posodobi družinsko zakonodajo, pojasnili, da pripravljajo celovito spremembo zakonodaje, ki ureja zakonsko zvezo in družinska razmerja. Pri pripravi sprememb izhajajo iz pred leti sprejetega družinskega zakonika, ki je bil zavrnjen na referendumu. Spremembe bodo šle v smeri večje zaščite otrok, zagotavljajo na ministrstvu.

Nekateri ukrepi za zaščito otrok, ki so trajnejšega značaja, se bodo iz centrov za socialno delo prenesli na sodišča. Na nujnost razmejitev med oblastno in strokovno funkcijo centrov je danes opozorila tudi Nussdorferjeva.

 

Ne spreglejte