Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
21. 7. 2008,
19.54

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 21. 7. 2008, 19.54

9 let

V uradu varuha so se odzvali na navedbe Jakliča in Kovača

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V uradu varuha človekovih pravic opozarjajo na določbe zakona o varuhu, ki mu dajejo možnost, da "obravnava tudi širša vprašanja, ki so pomembna za varstvo človekovih pravic in za pravno varnost".

Tako so v sporočilu za javnost zapisali v uradu varuhinje in se s tem odzvali na navedbe Klemena Jakliča in Stanislava Kovača v časniku Finance. Kot še navajajo v uradu, se Jaklič v komentarju z naslovom Varuhinja in pravna država, objavljenem v Financah 16. julija ponovno odziva na stališča varuhinje človekovih pravic in komentira odziv na njegove izjave v Odmevih nacionalne televizije. Varuhinja "ni komentirala dela sodišč ali sodnika" Tam je varuhinjo Zdenko Čebašek-Travnik obtožil, da je v primeru Penko kot nosilec javne oblasti komentirala in celo delila vsebinske sodbe o prekomernosti posega in s tem vplivala na sodišče in odločanje neodvisnega sodnika, so zapisali. Kot so sporočili, so v odgovoru to obtožbo zavrnili, saj varuhinja ni nosilec oblasti in "v svoji izjavi v ničemer ni komentirala dela sodišč ali sodnika".

Varuhinja se je po navedbah urada odzvala le na nesorazmerno in javno predvajano uporabo policijskih pooblastil in razlogov za pridržanje. Zahteve za hišno preiskavo in uvedbo predkazenskega postopka v tem primeru varuhinja ni komentirala, zatrjujejo v uradu.

Osnovna teza Jakličeve razlage zakona je, da varuh ne sme obravnavati ali komentirati zadev, ki so ali bi utegnile biti predmet sodnega postopka, so zapisali v uradu varuha. V zvezi s tem opozarjajo na določbe zakona o varuhu človekovih pravic, natančneje drugega odstavka 9. člena, ki varuhu daje možnosti, da "obravnava tudi širša vprašanja, ki so pomembna za varstvo človekovih pravic in za pravno varnost v Republiki Sloveniji".

Varuh se vedno javno odziva na kršenje človekovih pravic Dodajajo, da se varuh javno odziva na nedopustne posege v človekove pravice že vseh štirinajst let delovanja, vendar doslej ni še nihče zahteval, da mora v takšnih primerih molčati do zaključka vseh formalnih postopkov.

Stanislav Kovač pa si je v istem časniku po prepričanju varuhinje "poleg samovoljnega interpretiranja posameznih izjav privoščil tudi osebne diskvalifikacije varuhinje, ki dajejo dovolj podlage za sodni pregon".

Kot so zapisali, v tem prispevku med drugim vztrajno ponavlja, da se je varuhinja v primeru Penko odzvala "s protestno izjavo". Iz besedila in naslova sporočila, ki je bilo 2. julija objavljeno na spletni strani varuha po njihovem prepričanju ni nobene podlage za takšen zaključek.

Jaklič: Odgovor varuhinje "ni več kot splošna frazeologija" Na navedbe varuhinje se je odzval Klemen Jaklič, ki je v sporočilu za javnost zapisal, da "odgovor varuhinje žal ni več kot splošna frazeologija" in dodal, da "niti ne poskuša zavreči konkretnih poant iz mojega prispevka". Ob tem je poudaril, da so "povsem deplasirana tudi pojasnjevanja češ, da v svoji izjavi v ničemer ni komentirala dela sodišč ali sodnika". Določba po Jakličevem mnenju prepoveduje nekaj drugega ("varuh ne obravnava zadev, o katerih tečejo sodni ali drugi pravni postopki") in neovrgljivo dejstvo je, da varuhinja počne prav to.

"Seveda tudi ne pristajam na poskus zoževanja moje kritike, kar počne varuhinja, ko zavajajoče prikazuje, kot da gre pri njenih javnih sodbah v tem konkretnem primeru zgolj za vprašanje vplivanja na bodoči sodni postopek, ki ga še ni. Gre še za en neprimeren poskus izviti se iz zagate, namesto odkrito priznati očitno napako," je zapisal Jaklič.

"Urad varuha si je dovolil politično raven argumentiranja" Urad varuha si je v zadnjem in prejšnjih odzivu po Jakličevem mnenju presenetljivo dovolil tudi politično raven argumentiranja. "Žal mene zanimajo le strokovni argumenti. Politične poante in poskusi podtikanj te vrste, ki so se (morda v afektu) zapisali varuhinji oziroma njeni ekipi, govorijo zase. V tem delu jaz ne bom sogovornik," je sklenil Jaklič.

Ne spreglejte