Četrtek, 30. 12. 2010, 15.57
7 let, 7 mesecev
V strankah ni navdušenja nad veliko koalicijo

Stres je v intervjuju ocenil, da za mnoge državljane država, kar kažejo tudi javnomnenjske raziskave, ni več notranje legitimna zaradi nezaupanja v inštitucije. Država jim ne daje več občutka temeljne varnosti in pravičnosti.
Nadškof meni, da je takšno stanje mogoče preseči z veliko koalicijo, kar je večkrat omenil različnim politikom. Meni sicer, da v bližnji prihodnosti zanjo ni nobene možnosti, ker stanje duha v državi tega ne omogoča. Velika koalicija bi pomenila, da bi se vsakdo moral nečemu odpovedati, saj bi bilo treba iskati številne kompromisne rešitve.
Glede velike koalicije je dejal, da bodo parlamentarne volitve potekale leta 2012 in da je sredi mandata o tem težko razpravljati. "Nekateri samo delamo, drugi pa samo kritizirajo. Če kdo želi predčasne volitve, naj v državnem zboru sproži konstruktivno nezaupnico." Poslanec največje vladne stranke se sicer strinja, da bi morali koalicija in opozicija pri velikih nacionalnih projektih, kot sta pokojninska in zdravstvena reforma, zbližati poglede. Toda na koncu je treba sprejeti odločitve.
Černač je spomnil, da je predsednik SDS Janez Janša leta 2004 po zmagi na parlamentarnih volitvah v koalicijo povabil vse stranke. Sicer pa poslanec slovenskih demokratov ocenjuje, da je opozicija v tem mandatu pripravljena prevzeti svoj del odgovornosti in da je SDS predlagala pet paketov zakonodaje, ki pa so bili zavrnjeni. Černač še meni, da je prepozno govoriti o veliki koaliciji in da je treba za takšna razmišljanja počakati na volitve leta 2012.
Biščak se strinja, da bi bilo dobro poiskati kompromise med pozicijo in opozicijo glede posameznih vprašanj. A takšno priložnost je denimo SDS zamudila pri zakonu o RTVS, ki so ga pripravili strokovnjaki. "SDS se ni bila pripravljena odpovedati pozicijam, ki jih ima znotraj RTV."
Tudi Biščak poudarja, da je prepozno za razpravo o veliki koaliciji, saj so naslednje volitve šele leta 2012, ko se bo pokazalo, ali je možna. V nekaterih drugih državah se je pokazalo, da se velika koalicija ni izkazala kot dobra rešitev. V slovenskem primeru bi šlo za eksperiment, poleg tega pa so razlike med največjima strankama velike.
Jelinčič pojasnjuje, da so številni sedanji politiki v prejšnjem režimu delovali v isti politični stranki. Besede Stresa torej razume kot iskanje novega voditelja, ki ne bi bil iz krogov nekdanjih komunistov, v razmerah, ko trenutno oblast zanima le lastna korist in polnjenje lastnih žepov.