Torek, 22. 7. 2025, 18.10
5 ur, 42 minut
V DS izglasovali veto na štiri zakone

DS je sprejel tudi veto na zakon o konoplji za medicinske in znanstvene namene. Za veto je glasovalo 18 svetnikov, proti pa devet. Večina svetnikov meni, da zakon ne bo zagotovil večje dostopnosti medicinske konoplje za bolnike in ne bo pozitivno vplival na samooskrbo Slovenije z medicinsko konopljo. Državni svet je sicer z 20 glasovi za in devetimi proti izglasoval tudi veto na zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Državni svet je nato izglasoval odložilni veto na novelo zakona o zaščiti živali ter na zakon o gostinstvu.
Predlog veta na zakon o konoplji za medicinske in znanstvene namene, ki ga je predlagala skupina državnih svetnikov s prvopodpisanim Markom Staroveškim, je dopoldne najprej podprla komisija DS za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide.
Veto pa je nato podprla tudi večina na seji DS. Ocenjujejo, da zakon ne odraža dejanske volje ljudi, izražene na lanskem posvetovalnem referendumu o gojenju in predelovanju konoplje v medicinske namene, ko je to možnost podprlo 66,71 odstotka volilnih udeležencev. Menijo namreč, da ključno vprašanje – ureditev konoplje kot rastline v širšem pomenu in za dobro ljudi – tudi po sprejetju zakona ostaja odprto.
Zakonu med drugim očitajo, da je nastal brez sodelovanja ključnih organizacij in posameznikov, ki se s konopljo ukvarjajo na znanstveni, medicinski in praktični ravni.
Omenjeno novelo je DZ sprejel minuli petek in med drugim predvideva prepoved reje kokoši v kletkah z letom 2029, prepoved kastracije pujskov brez uporabe anestezije in protibolečinskih sredstev ter obvezno označevanje mačk.
Odložilni veto na novelo zakona o dohodnini so državni svetniki izglasovali s 15 glasovi za in sedmimi proti. Predlagala ga je komisija državnega sveta za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja bi polnoletnemu bolniku, sposobnemu odločanja o sebi, dal pravico do prostovoljnega končanja življenja, če zaradi hude neozdravljive bolezni ali druge trajne okvare zdravja neznosno trpi.
Predlog za odložilni veto na zakon je vložila skupina državnih svetnikov s prvopodpisanim Danijelom Kastelicem. Menijo, da bi se morali kot družba in posamezniki vprašati, ali je prav, da se postavimo na stran spodbujanja smrti namesto življenja.