Predsednik vlade Borut Pahor in predsednik republike Danilo Türk sta ob začetku novega leta na Brdu pri Kranju sprejela diplomatski zbor.
Türk je v nagovoru opozoril na težko leto, v katerem bo prispevek diplomatov k ustvarjanju boljšega in varnejšega sveta, v katerem bosta pravičnost in mir vrednoti, še posebej pomemben.
Türk: Čaka nas težko leto z resnimi nalogami na vseh področjih
Na sprejemu je Türk poudaril, da nas čaka težko leto z resnimi nalogami na vseh področjih. "Premagati bomo morali velike ekonomske probleme, kakršnih svet ni izkusil že dolga desetletja. Poiskati bomo morali pravične rešitve za socialne probleme, ki jih je treba pričakovati," je dejal in izpostavil globalno sodelovanje in resno prizadevanje za mednarodno stabilnost.
"Slovenija v težavno obdobje vstopa pripravljena"
"V teh časih bomo dobro in ustvarjalno diplomacijo potrebovali še bolj kot doslej," je zbrane nagovoril Türk, ki je prepričan, da Slovenija v težavno obdobje vstopa pripravljena. Pričakuje, da bodo človekove pravice v prihajajočem obdobju v Sloveniji uživale najvišjo možno stopnjo pozornosti, spoštovanja in prizadevanja za njihovo polno uresničevanje.
Z velikimi nalogami pa je soočena tudi celotna mednarodna skupnost. "Svetovna finančna in ekonomska kriza bo zahtevala premišljeno in kolikor je mogoče usklajeno ukrepanje," je ocenil predsednik in dodal, da bo treba okrepiti bančni sektor in uporabiti ustrezne ekonomske stimulacije, ki bodo zagotovile ponovno rast proizvodnje in ustrezno rast povpraševanja.
"Nobena država ne more računati na kvaliteten razvoj s protekcionizmom"
"Svet je že povezan do ravni, na kateri nobena država ne more računati na kvaliteten razvoj s protekcionizmom ali s kakšno drugo vrsto zapiranja vase," je prepričan Türk in poudaril, da je pogajanja o mednarodni trgovini v okviru kroga iz Dohe treba nadaljevati in uspešno dokončati. S tem se bo zagotovil nujno potreben okvir mednarodnega trgovinskega sodelovanja, državam v razvoju pa odprle resnične možnosti nadaljnjega napredka.
"Treba bo pohiteti z nujnimi reformami institucij"
Na globalni ravni bo treba pohiteti z nujnimi reformami institucij, ki morajo bolje odražati sodobno ekonomsko in politično stvarnost sveta, meni Türk. Spomnil je na nujno reformo Mednarodnega denarnega sklada in Organizacije združenih narodov ter se ponovno zavzel za reformo varnostnega sveta.
"Čas za utrditev premirja in za obnovo v Gazi se izteka"
"Svetovna gospodarska kriza zahteva, da so v ospredju naših razmišljanj globalna vprašanja in globalne reforme. Toda hkrati s tem bo treba posvetiti vso potrebno energijo reševanju kriznih vprašanj," je poudaril Türk in ob tem izpostavil, da je intenzivne napore treba posvetiti reševanju palestinskega vprašanja. Izpostavil je, da se čas za utrditev premirja in za obnovo v Gazi, hkrati pa tudi za spravo znotraj palestinskega naroda, za polno vzpostavitev palestinske države in za pravičen mir na Bližnjem vzhodu izteka.
"Nadaljnja širitev EU je potrebna"
V Evropi bo treba posebne napore posvetiti Kosovu. Podporo pa bo treba zagotoviti tudi drugim državam, posebej še Bosni in Hercegovini v njenem prizadevanju za ustrezno ustavno preobrazbo in pospešen razvoj. Državam je treba zagotoviti tudi verodostojno evropsko perspektivo. "Nadaljnja širitev EU je potrebna, saj je ključni dejavnik stabilnosti, miru in napredka v Evropi," je ocenil Türk.
"Spor med Slovenijo in Hrvaško je rešljiv"
"Leto 2009 bo zahtevalo naše najboljše moči in naša najboljša dejanja. To velja tudi za vsa področja mednarodnega sodelovanja - od reform mednarodnih institucij do urejanja dvostranskih vprašanj in mirnega reševanja vseh sporov med državami," je dejal predsednik, ki je prepričan, da je vsak spor rešljiv. "To velja tudi za spor med Slovenijo in Hrvaško o meji, ki je rešljiv z ustrezno voljo in ustreznim mehanizmom in na podlagi spoštovanja načel dobre vere, vzajemnega spoštovanja in vzajemne koristi," je prepričan Türk.
Žbogar: Predsednik komisije mora podati popolno poročilo
O konfliktu v Gazi in vprašanju slovensko-hrvaške meje je na kratko z novinarji govoril tudi zunanji minister Samuel Žbogar, ki je poudaril, da je v tem trenutku, ko se potrjuje premirje, treba dati podporo palestinskemu vodstvu. Glede odnosov s Hrvaško pa je dejal, da še razmišljajo, kakšne bi bile modalitete posredovanja. Predsednik slovenskega dela mešane komisije mora še podati popolno poročilo, potem pa se bomo odločili, kako naprej, je dejal Žbogar.
Abril y Castello: Globaliziran svet bi moral narediti globalno tudi solidarnost
Medtem ko je v imenu gostiteljev zbrane nagovoril Türk, se je v imenu diplomatskega zbora za sprejem zahvalil njegov doajen, apostolski nuncij Santos Abril y Castello, ki je prav tako nekaj besed namenil konfliktu v Gazi. Poudaril je, da sta samo dialog in zakonita pravica izraelskega in palestinskega naroda do miru in varnosti znotraj lastnih meja edina prava pot.
Glede gospodarske krize pa je nuncij opozoril, da človeštvo sicer potrebuje brezhibne ekonomske predpise, vendar pa se ne more odreči vrednotam, etičnim normam in temu, da postavi v središče ekonomske dejavnosti prednostno iskanje tega, kar je dobro za človeka in kar spoštuje njegove pravice, pa tudi pravice manj razvitih držav. "Naš globaliziran svet bi moral biti sposoben narediti globalno tudi solidarnost," je poudaril.