Ponedeljek, 27. 6. 2011, 20.59
8 let, 7 mesecev
Türk uvodoma s predsednikom Generalne skupščine ZN Josephom Deissom
Türk bo v torek skupaj z generalnim direktorjem svetovne organizacije Pascalom Lamyjem glavni govornik na konferenci o globalnem upravljanju.
Slovenija je bila članica varnostnega sveta v letih 1998 in 1999, ko je misijo pri ZN vodil Türk, ki je kasneje postal pomočnik generalnega sekretarja ZN Kofija Annana za politične zadeve. Zaradi tedanjih izkušenj ter dobrih zvez z mednarodnimi diplomati in politiki je sedaj predsednik eden od adutov, ki jih Slovenija uporablja za svojo kandidaturo za sedež v varnostnem svetu iz vzhodnoevropske skupine držav sistema ZN, kjer se za sedež, ki ga bo 31. decembra letos izpraznila Bosna in Hercegovina, potegujeta še Azerbajdžan in Madžarska.
Torkova konferenca pa bo posvečena globalnemu upravljanju oziroma vlogi ZN v današnjem svetu. Splošna razprava Generalne skupščine ZN je bila septembra lani posvečena utrjevanju osrednje vloge ZN v globalnem upravljanju in sprejeta je bila resolucija, ki govori o potrebi po preglednih in učinkovitih multilateralnih pristopih k upravljanju globalnih izzivov. Resolucija tudi potrjuje osrednjo vlogo ZN v prizadevanjih za iskanje skupnih rešitev težav, ki jih je potisnila na površje finančna in gospodarska kriza leta 2008 in 2009 z osvetlitvijo vse večje soodvisnosti svetovnega gospodarstva.
Kriza je povečala pozive k reformam svetovnega gospodarskega upravljanja, ker so se obstoječe ustanove v sistemu ZN, kot so Svetovna trgovinska organizacija (WTO), Mednarodni denarni sklad (IMF) in Svetovna banka izkazale za preveč okorne, da bi lahko učinkovito in hitro posegle v krizo. Zaradi te okornosti je prišlo do številnih formalnih in neformalnih povezav v različne skupine. Na primer skupina G20, ki poleg najbogatejših vključuje tudi hitro se razvijajoče države, je prevzela osrednjo vlogo pri stabilizaciji in utrjevanju globalnega finančnega in gospodarskega upravljanja.
Türk se bo po uvodnem govoru udeležil ene od dveh okroglih miz, in sicer na temo "Globalno ekonomsko upravljanje - od hitrega odziva do srednjeročnega in dolgoročnega načrtovanja". Iskali bodo odgovore na vprašanja, ali je sedanja arhitektura globalnega upravljanja dovolj dobra za soočanje z novimi izzivi, kateri izzivi potrebujejo najbolj nujno ukrepanje, kako lahko ZN sodelujejo z novimi neformalnimi strukturami in ali se lahko vzpostavi trden in stabilen mehanizem ZN za celovit in usklajen pristop na gospodarskem področju, kot so finančni trgi, makroekonomske politike in kapitalski tokovi.