Ponedeljek,
27. 6. 2011,
20.59

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Danilo Türk

Ponedeljek, 27. 6. 2011, 20.59

8 let, 7 mesecev

Türk uvodoma s predsednikom Generalne skupščine ZN Josephom Deissom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Predsednik republike Danilo Türk je s srečanjem s predsednikom Generalne skupščine ZN Josephom Deissom začel delovni obisk na sedežu ZN v New Yorku.

Türk bo v torek skupaj z generalnim direktorjem svetovne organizacije Pascalom Lamyjem glavni govornik na konferenci o globalnem upravljanju. Kako ohraniti moč ZN v globaliziranem svetu? Türk in Deiss sta govorila o ZN oziroma kako zagotoviti, da bo svetovna organizacija ostala pomembna v luči vseh sprememb, do katerih prihaja v globaliziranem in medsebojno vse bolj odvisnem svetu. Obravnavala sta tudi torkovo konferenco o globalnem upravljanju in reforme ZN, vključno z reformami varnostnega sveta. Med drugim sta izmenjala stališča o konceptu suverenosti držav članic ZN v odnosu do organizacije in drugih vprašanjih. Türk v New Yorku lobira za članstvo v VS Po informacijah iz predsednikovega kabineta o slovenski kandidaturi za članstvo v Varnostnem svetu ZN za obdobje 2012 in 2013 nista govorila. O tem je tekla besedah na Türkovem jutranjem srečanju z veleposlaniki držav Latinske Amerike, predsednik pa se bo z namenom predstavitve slovenske kandidature sestal še z veleposlaniki majhnih otoških držav. Do odhoda iz New Yorka bo imel podobna srečanja še z veleposlaniki iz azijskih držav in tudi članic Organizacije islamske konference.

Slovenija je bila članica varnostnega sveta v letih 1998 in 1999, ko je misijo pri ZN vodil Türk, ki je kasneje postal pomočnik generalnega sekretarja ZN Kofija Annana za politične zadeve. Zaradi tedanjih izkušenj ter dobrih zvez z mednarodnimi diplomati in politiki je sedaj predsednik eden od adutov, ki jih Slovenija uporablja za svojo kandidaturo za sedež v varnostnem svetu iz vzhodnoevropske skupine držav sistema ZN, kjer se za sedež, ki ga bo 31. decembra letos izpraznila Bosna in Hercegovina, potegujeta še Azerbajdžan in Madžarska.

Obletnico samostojnosti bodo obeležili tudi pri ZN Slednja je za kandidaturo intenzivno izkoriščala svoj položaj predsedujoče EU, ki poteče 1. julija, Azerbajdžan pa med drugim prepričuje članice ZN, da niti Slovenija niti Madžarska nista primerni, ker sta članici EU in kot taki zavezani skupni evropski zunanji politiki. Predsednika drevi čaka še sprejem na ZN v čast 20. obletnice slovenske samostojnosti, ki se ga udeležuje tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Moon, s katerim se bo Türk srečal posebej v torek. V okviru obiska pa se bo srečal tudi z umetnikom Bogdanom Gromom in mu predal odlikovanje red za zasluge.

Torkova konferenca pa bo posvečena globalnemu upravljanju oziroma vlogi ZN v današnjem svetu. Splošna razprava Generalne skupščine ZN je bila septembra lani posvečena utrjevanju osrednje vloge ZN v globalnem upravljanju in sprejeta je bila resolucija, ki govori o potrebi po preglednih in učinkovitih multilateralnih pristopih k upravljanju globalnih izzivov. Resolucija tudi potrjuje osrednjo vlogo ZN v prizadevanjih za iskanje skupnih rešitev težav, ki jih je potisnila na površje finančna in gospodarska kriza leta 2008 in 2009 z osvetlitvijo vse večje soodvisnosti svetovnega gospodarstva.

Kriza je povečala pozive k reformam svetovnega gospodarskega upravljanja, ker so se obstoječe ustanove v sistemu ZN, kot so Svetovna trgovinska organizacija (WTO), Mednarodni denarni sklad (IMF) in Svetovna banka izkazale za preveč okorne, da bi lahko učinkovito in hitro posegle v krizo. Zaradi te okornosti je prišlo do številnih formalnih in neformalnih povezav v različne skupine. Na primer skupina G20, ki poleg najbogatejših vključuje tudi hitro se razvijajoče države, je prevzela osrednjo vlogo pri stabilizaciji in utrjevanju globalnega finančnega in gospodarskega upravljanja.

ZN želijo ohraniti svojo vlogo foruma Poleg ekonomije se globalni izzivi izražajo tudi v okolju in podnebnih spremembah, biotski raznovrstnosti, pomanjkanju virov, sociali in zdravstvu, migracijah, pandemijah, varnosti. Svet v 21. stoletju je vse bolj povezan in soodvisen in vse to kliče po nekem globalnem okviru upravljanja oziroma vladanja. ZN želijo ob pojavu konkurentov ohraniti svojo osrednjo vlogo kot foruma, kjer se bodo sprejemale odločitve za vse tudi ob sodelovanju civilne družbe. Za to pa bodo potrebne korenite reforme, ki sicer že potekajo, vendar so še daleč od uresničitve.

Türk se bo po uvodnem govoru udeležil ene od dveh okroglih miz, in sicer na temo "Globalno ekonomsko upravljanje - od hitrega odziva do srednjeročnega in dolgoročnega načrtovanja". Iskali bodo odgovore na vprašanja, ali je sedanja arhitektura globalnega upravljanja dovolj dobra za soočanje z novimi izzivi, kateri izzivi potrebujejo najbolj nujno ukrepanje, kako lahko ZN sodelujejo z novimi neformalnimi strukturami in ali se lahko vzpostavi trden in stabilen mehanizem ZN za celovit in usklajen pristop na gospodarskem področju, kot so finančni trgi, makroekonomske politike in kapitalski tokovi.