Sreda, 7. 5. 2014, 9.33
4 leta, 9 mesecev
Tomaž Štih: Stranke, zgrajene okoli kulta osebnosti, so idealne za razočarane volivce
Da bomo imeli predčasne parlamentarne volitve še letos, je dejstvo, vprašanje pa je, ali jih bomo lahko izpeljali še pred poletjem ali pa bomo nove poslance volili jeseni.
Vse parlamentarne stranke zagotavljajo, da bi rade odšle na volitve čim prej, če to omogoča ustava, in sicer še pred poletjem. Na drugi strani pa bi nove stranke na političnem parketu in tiste, ki bodo še nastale, zagotovo raje videle, da bi bile volitve jeseni. Poleg liste Igorja Šoltesa Verjamem se bo na volitve po izstopu iz Pozitivne Slovenije zagotovo podala tudi premierka v odstopu Alenka Bratušek, tam bo tudi stranka Solidarnost, ki je nastala iz vstajniških skupin, prav tako se bo volitev z lastno stranko verjetno udeležil pravnik Miro Cerar.
Po mnenju Štiha je logistično vsekakor izvedljivo, da se nove stranke potegujejo za vstop v parlament. "Potrebujete najmanj 88 kandidatov za poslance in volilni štab. Kandidati za poslance operativno delajo precej samostojno, saj si prizadevajo za to, da bi bili izvoljeni. Štab le koordinira aktivnosti. Pri neprogramskih strankah se pojavi dodatna težava: kandidati na terenu obljubljajo marsikaj, te obljube pa so potem kot Damoklejev meč nad strankino glavo."
"Dve stranki tako imenovanih novih obrazov sta vrgli vsaka po eno vlado. Ena izmed njiju je za 180 stopinj spremenila svoj program, saj je tako rekoč brez sprememb sprejela ZUJF ter stigmatizirani program 10+100 in se pravzaprav razdružila."
"Socializem je idejno propadel. Politična levica se ob tem deli na pragmatike, ki sprejemajo realnost, in utopiste, ki ne želijo priznati, da je konec. To je idealno gojišče za nove stranke. Ideje desnice, predvsem klasičnega liberalizma, po drugi strani na zahodu že zelo dolgo in zelo dobro delujejo. Nobene potrebe ni, da bi jih zamenjali. Zato na desni namesto procesa razkroja opazujemo pomlajevanje in modernizacijo."
1