Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
12. 5. 2008,
15.37

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 12. 5. 2008, 15.37

8 let, 8 mesecev

Tanko: Voljo izraženo na referendumu o pokrajinah bi bilo težko obiti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je poudaril, da je predlog za referendum o pokrajinah transparenten, da pokrajine uživajo veliko podporo na lokalni ravni ter da je še prostor za kompromise.

Člani poslanske skupine SDS se danes mudijo na Gorenjskem, v Preddvoru pa je Tanko pojasnil, da je Gorenjska že deseta regija, ki so jo obiskali v tem letu. Na vseh obiskih so z lokalnim okoljem, župani in predstavniki strank vedno potekali tudi pogovori o pokrajinah. "Pričakujemo močno podporo pokrajinam" "Izkazalo se je, da pravzaprav vsi podpirajo uvedbo pokrajin in nikjer nismo naleteli na kakršnokoli nasprotovanje. Tako tudi na Gorenjskem pričakujemo, da bo pokrajinskemu delu dana močna podpora," je poudaril Tanko.

"Opozicija ni enotna glede pokrajin"

Medtem ko je na lokalni ravni podpora predlogu za ustanovitev pokrajin po Tankovih trditvah kar 80-odstotna, pa je povsem drugače na državni ravni. Tam opozicijske stranke, katerih župani se zavzemajo za ustanovitev pokrajin, stojijo na nasprotni strani. Tanko je spomnil, da je politika že v prejšnjih mandatih posvečala veliko pozornosti ustanovitvi pokrajin, tokrat pa je bila narejena kompletna pokrajinska zakonodaja z zemljevidom, ki zajema interes večine lokalnih okolij in upošteva tudi predloge iz preteklih mandatov. "Zato se opozicijske stranke, ki sedaj zagovarjajo manjše število pokrajin, sprenevedajo," je dejal Tanko.

"Edini način, da dejansko preverimo voljo ljudi, je posvetovalni referendum," je dejal vodja poslanske skupine SDS. "Verjamem da bo tudi rezultat referenduma zelo transparenten in da se bo videlo, kakšen je odnos volivcev do pokrajin in uvrstitve občin vanjo.

"Ne predstavljam si politike, ki bi upala delati v nasprotju z voljo ljudstva"

"Tega se verjetno v opoziciji najbolj bojijo, ker je težko obiti tako jasno izraženo voljo volivcev," meni Tanko, ki si tudi v primeru, da v tem mandatu pokrajin ne uspejo uveljaviti, ne predstavlja politike, ki bi upala nastopiti proti večinski volji ljudstva.

Lahovnik: Odbor DZ ni sprejel mnenja, da je referendum primeren Vodja poslanske skupine Zares Matej Lahovnik pa je medtem na predsednika državnega zbora Franceta Cukjatija naslovil predlog, da z majske seje DZ umakne predlog za razpis posvetovalnega referenduma o območjih pokrajin v Sloveniji. Kot je v predlogu za umik zapisal Lahovnik, odbor za lokalno samoupravo in regionalni razvoj ni sprejel mnenja, da je predlog za razpis posvetovalnega referenduma primeren. Člani odbora so nato glasovali še o odloku o razpisu posvetovalnega referenduma, in sicer posebej o vsakem od predlaganih referendumskih vprašanj, vendar nobena od predlaganih sprememb ni dobila zadostne podpore.

"Cukjati naj ravna v skladu s poslovnikom in svojo vestjo"

Ker matično delovno telo ni pripravilo poslovniško korektnega stališča o omenjenem predlogu, so v Zares prepričani, da navedena točka dnevnega reda ne izpolnjuje pogojev za obravnavo na seji državnega zbora. Zato od predsednika državnega zbora pričakujejo, da bo "ravnal skladno s poslovnikom in s svojo vestjo", točko umaknil z dnevnega reda in jo vrnil v ponovno odločanje v matično delovno telo.

Cukjati: Odbor je naredil napako Cukjati je ob tem dejal, da so razlike med sprejemanjem zakonov in pobudo za referendum. Dodal je, da je odbor za lokalno samoupravo naredil napako, ker je obravnaval tudi odlok o razpisu referenduma. O razpisu pokrajinskega referenduma bo po njegovih besedah odločalo glasovanje v DZ. "Šele, če bodo poslanci izglasovali sklep o razpisu referenduma, bo odbor lahko razpravljal o odloku," je poudaril.

Ne spreglejte