Petek, 27. 3. 2015, 19.29
4 leta, 9 mesecev
Swiss Leaks: Kdo je imel na računu 17 milijonov evrov? (video)
Ob objavi podatkov o tajnih računih v švicarski podružnici banke HSBC, 9. februarja, je Slovenijo presenetilo, da ima eden od imetnikov, ki je povezan s Slovenijo, na računu 22,7 milijona dolarjev oziroma nekaj več kot 17 milijonov evrov. Mednarodni konzorcij preiskovalnih novinarjev (ICIJ), ki je podatke pridobil od francoskega časnika Le Monde in nekdanjega informatika v HSBC Herva Falcianija, je ogromno količino podatkov o več kot sto tisoč imetnikih tajnih bančnih računov računalniško obdelal in pri tem za povezavo med posamezno stranko in državo upošteval državljanstvo, kraj rojstva in domači naslov, ki ga je ta navedla ob odprtju računa v zasebni švicarski banki.
Oseba, ki je v letih 2006 in 2007 imela rekordnih 17,2 milijona evrov, je italijanski bankir in borzni posrednik Edi Cetin.
Sprva so živeli v Tržiču (Monfalnconeju), pozneje so se preselili v gospodarsko prestolnico Italije, Milano. Nazadnje je Mario Cetin obiskal Vremski Britof pred 15 leti, ko je prodal hišo, ki je bila dolgo zapuščena, novi lastnik pa jo je obnovil.
Že v začetku devetdesetih je Cetin dvakrat po pol leta vodil z banko Fideuram povezani podjetji Iweb (UK) Limited in Imi Invesco Limited v Londonu, enem od največjih finančnih središč na svetu. Cetin je v banki HSBC kot svoj domači naslov prijavil bivališče v elitnem delu Londona, blizu Hyde Parka. Za čim bolj ugodno obdavčitev si je pridobil status britanskega nedomačega rezidenta, kar pravzaprav pomeni, da mu nikjer ni bilo treba plačevati davkov.
Toda pogosto je obiskoval tudi eno od največjih evropskih davčnih oaz – Luksemburg. Po uradnih registrih je Cetin kot predstavnik matične banke Fideuram Capital Sim sedel v upravah nekaj luksemburških skladov in podjetij, ki jih je ustanovila njegova banka. Septembra 1998 je bil tudi med ustanovitelji luksemburške podružnice banke Fideuram Bank (Luxembourg) S. A., ki je tako kot številne druge multinacionalke z luksemburško davčno upravo sklepala tajne davčne dogovore z namenom izogibanja plačila davkov in se ujela v aferi LuxLeaks. Cetin je bil v vodstvu te podružnice vse do leta 2002.
Toda podatki švicarske zasebne banke HSBC kažejo, da je med opravljanjem borznih poslov zaslužil zajetno premoženje.
Januarja 2002 je v Ženevi odprl prvi bančni račun s kodnim imenom "9191 ECE". V letih 2006 in 2007 je imel na njem največ 622.824 evrov.
Banko pa je osebno obiskal 10. novembra 2005, ko se je dogovoril za pomembnejši obisk štiri dni pozneje. Takrat je bančnemu uslužbencu HSBC diskretno predstavil svoje načrte glede upravljanja svoje "dediščine". Najprej se je zanimal o mogoči obdavčitvi kot davčni rezident Velike Britanije, nato pa je banki predlagal, da bi v Panami ustanovili slamnato podjetje, na katerega bi prenesel vse svoje premoženje z drugih računov, ki jih je imel v različnih švicarskih bankah v višini 25 milijonov evrov. Predlagal je tudi ustanovitev sklada v Novi Zelandiji, kamor naj bi prenesel del denarja.
Teden dni po obisku, 21. novembra 2005, je v HSBC odprl drugi račun s kodnim imenom "Ingwiller Investment Corp.", kjer je naveden kot "beneficial owner" oziroma dejanski lastnik pravne osebe.
Podjetje Ingwiller Investment Corp. je bilo v Panami ustanovljeno avgusta 2005, po panamskem registru pa ga zastopajo nepoznani slamnati direktorji. Edi Cetin je imel med letoma 2006 in 2007 na tem drugem računu 16,6 milijona evrov. Skupaj je imel torej na obeh računih v švicarski podružnici HSBC 17,2 milijonov evrov.
Po besedah njegovega očeta je Edi Cetin živ in zdrav v Londonu in živi v elitnem predelu Knightsbridge, tik ob Hyde Parku, streljaj od Royal Albert Halla. Le petdeset metrov oddaljen od naslova, ki ga je navedel ob odprtju računa v HSBC.
Prek njegovega očeta smo Edija Cetina prosili za odgovore na novinarska vprašanja, vendar se doslej še ni odzval.