Torek, 1. 4. 2025, 17.22
1 dan, 3 ure
Svoboda: Gregorič se bo sam obrnil na KPK

Vodja poslanske skupine Svoboda Nataša Avšič Bogovič je v izjavi za medije dejala, da se bo poslanec Miroslav Gregorič sam obrnil na Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) in zaprosil za mnenje, "kaj naj v tem trenutku stori". Na KPK njegovega zaprosila še niso prejeli, sami pa nimajo podlage za uvedbo postopka, so sporočili.
Poslanec Miroslav Gregorič je bil namreč do januarja letos prokurist v zobozdravstvenem podjetju Cyclopet, a tega ni prijavil pristojnim institucijam – ne DZ ne KPK, je v ponedeljek poročala Televizija Slovenija (TVS). Sam trdi, da se tega, ali je dejavnost prijavil, ne spomni, KPK pa je opozorila, da sta funkciji nezdružljivi.
V poslanski skupini so se o tem danes pogovorili, je dejala Nataša Avšič Bogovič, Gregorič pa jim je pojasnil svojo situacijo. Počakali bodo, da KPK v skladu s pristojnostmi odloči o zadevi. "Čakamo na dodatna pojasnila, verjamem pa tudi, da človek kdaj kaj pozabi narediti in lahko, ko to ugotovi, zadevo sanira," je dejala.
V Svobodi so njegovo odločitev, da za mnenje zaprosi KPK, sprejeli z zadovoljstvom. "Ker neodvisnim institucijam, kot je KPK, zelo zaupamo, spoštujemo pravno državo in verjamemo, da bodo odločili v skladu s pristojnostmi," je dejala.
"Z opravljanjem dodatne dejavnosti poslanca na komisiji nismo bili seznanjeni, ker pa je dejavnost že prenehal opravljati, nimamo več podlage za uvedbo postopka," so opozorili. Gregorič je namreč funkcijo pravnega zastopnika podjetja opravljal do 6. januarja letos.
Avšič Bogovič ne pričakuje Gregoričevega odstopa
Nezdružljivost funkcij poslancev je sicer primarno urejena v zakonu o poslancih. Na KPK so poudarili, da se od poslancev kot najvišjih predstavnikov oblasti upravičeno pričakuje, da poznajo zakonske določbe in ravnajo v skladu z njimi. "Ravnanje poslanca v tem primeru je vsekakor slabo sporočilo javnosti in ne krepi zaupanja v delovanje javnega sektorja. Vprašanje odstopa pa je vprašanje za vsakega posameznika oziroma njegovo poslansko skupino," so zapisali na KPK.
Kot vodja poslanske skupine Avšič Bogovič ne pričakuje Gregoričevega odstopa. "Pustimo, da se zadeva razišče, pa bomo videli, če je res kaj takšnega storil, da bi bilo treba prevzeti odgovornost z odstopom," je dejala. Po njenem mnenju Gregoričevo ravnanje ni črni madež za stranko ali koalicijo, tudi ne za sprejemanje zakona o zdravstveni dejavnosti. Gregorič pa bo ravnal "samoiniciativno, proaktivno, da ta črn madež spere, tako s sebe kot s stranke", je zagotovila.
Odločitev v sredo
Poslanci bodo namreč v sredo glasovali o predlogu zakona o zdravstveni dejavnosti, v četrtkovi razpravi pa je bilo slišati številna nasprotujoča si stališča o koalicijskem določilu, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev pri opravljanju javnih zdravstvenih storitev. K ponovnemu razmisleku o tem določilu sta koalicijske poslance pozvala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel in minister za finance Klemen Boštjančič. Z njunim stališčem pa se je strinjal tudi Gregorič. "Koncesionarje imamo tudi med lekarnarji, veterinarji, nekaterimi vrtci, nekateri domovi za starejše, notarji, pa tudi servisi za tehnične preglede motornih vozil. Ali bomo tudi tem prepovedali ustvarjati dobiček," je vprašal v četrtkovi razpravi.
Gregoričeva hči ima sicer v Ljubljani zobozdravstveno ordinacijo s koncesijo, ki je v lasti podjetja Cyclopet. Podjetje je Gregorič ustanovil leta 2003, leta 2012 ga je predal svoji ženi, ta pa leta 2018 njuni hčeri. A je poslanec Gibanja Svoboda vse do 6. januarja letos ostal prokurist, torej pravni zastopnik podjetja.
Svoje glasovanje pri predlogu zakona o zdravstveni dejavnosti bo Gregorič moral pojasniti sam, je v izjavi za medije dejal poslanec SD Predrag Baković. "Lahko tudi pričakujemo, da bo pa morda tokrat glasoval drugače, ravno zaradi tega razloga," je dejal.
Omejitve glede nezdružljivosti funkcij funkcionarjev so postavljene z razlogom in jih je treba spoštovati, meni Baković. Tisti, ki tega ne spoštuje, mora prevzeti odgovornost in posledice. Poslanci po njegovem mnenju morda včasih "preveč lahkomiselno jemljemo vse te omejitve", ker en glas od 90 ne pomeni veliko. "Vendar je že iz naslova etičnosti in moralnosti prav, da se jih držimo na vsakem koraku," je dodal.
Da so poslanke in poslanci na začetku vsakega mandata natančno soočeni z vsemi zahtevami institucij, pa je dejal vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec. "Če želiš resno opravljati funkcijo, moraš potem te stvari tudi resno jemati," je dodal. To je osnovni temelj transparentnosti, hkrati pa pomemben gradnik zaupanja javnosti v funkcijo poslanca. "Vsak tak spodrsljaj potem nekako krni ugled, ne samo posameznega poslanca, ampak celotne institucije," je dejal.
Meni, da bi morali glede Gregoričevega položaja pridobiti "vsaj še neko dodatno stališče KPK", ki naj pretehta resnost tega prekrška. "Potem se mora vsak posameznik pri sebi odločiti, ali je ta prekršek zanj in za njegove moralne standarde dovolj resen, da naredi ta korak, da odstopi," je dejal Tašner Vatovec.
V NSi pa pričakujejo, da bo v kratkem sklicana mandatno-volilna komisija DZ, ki je pooblaščena za presojanje nezdružljivosti funkcije. Slednjo "ima prav tako v rokah Svoboda, tako da sem prepričana, da se bodo pravilno odločili", je dejala poslanka NSi Iva Dimic.