Sreda, 28. 10. 2015, 17.13
8 let, 8 mesecev
Študentje ustavljajo vojsko na meji, Milan Brglez to obžaluje
S tem so ustavili uveljavitev omenjenega zakona, ki ga je vlada predlagala zaradi zaostrovanja begunske krize, državni zbor pa sprejel z več kot dvotretjinsko večino.
Kaj pobudniki referenduma mislijo o kritikah z vrha politike, da so nedržavotvorni in da s tem zavlačujejo uveljavitev zakona? Menijo ravno nasprotno – način sprejemanja zakona je bil nedržavotvoren, o njem ni bilo konkretne javne razprave.
Pobudniki referenduma so prepričani, da država begunce in nenadzorovane prehode državne meje izkorišča za militarizacijo družbe.
Bodo šli na ustavno sodišče, če bo državni zbor odločil, da referendum ni dopusten? Odgovorna urednica Radia Študent Martina Dervarič se o tem še ni opredelila: "Počakajmo, da vidimo, kaj se bo zgodilo."
Poudarja še, da je treba spremeniti pogled na zdajšnjo krizo: "Ne gre za varnostno, ampak humanitarno krizo." Če bi nanjo gledali s tega stališča, ne bi razmišljali o povečevanju pooblastil vojski, še pravi urednik informativnega programa študentskega radia.
Ministrica za obrambo Andreja Katič pravi, da za zdaj razmere še niso takšne, da bi uporabili določila zdaj sicer še neveljavnega zakona. "Lahko pa se stanje spremeni, kar bi lahko povzročilo tudi težave," je dejala za STA.
"Vojska trenutno dobro sodeluje s policijo na podlagi veljavnega zakona o obrambi. S členom, ki je bil predviden, je bilo mišljeno, da bo vojska samo še dodatna pomoč policiji. Verjetno bomo morali to pomoč policije, če bo potrebna, zdaj zagotoviti drugače, ne s Slovensko vojsko."
Večina poslanskih skupin referendumsko pobudo ocenjuje kot nedržavotvorno in nerazumno, predlagatelje pa so spomnili na odgovornost pa tudi na izčrpanost policistov, ki bi jim vojska s pomočjo dodatnih pooblastil po dopolnitvi zakona lahko aktivneje pomagala pri varovanju meje. V poslanski skupini ZLpa pobudo pozdravljajo. Kot pravijo, je predlagani ukrep neprimeren in ustavno sporen, vladna koalicija pa ga je, kot navajajo, s pomočjo opozicije sprejela brez javne razprave, poroča STA.