Torek, 13. 10. 2015, 13.41
1 leto, 10 mesecev
Stavke zdravnikov za zdaj ne bo
Na današnjem sestanku z ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc so se predstavniki Fidesa pogovarjali o predlogu nove kolektivne pogodbe za zdravnike, ki ga je sindikat pripravil konec septembra. Ta obsega vključitev standardov in normativov v pogodbo, obenem pa predvideva spremembe v njenem tarifnem delu.
Gre za: - spremembe v variabilnem delu plače, - vertikalnem napredovanju zdravnikov, - njihove višje začetne uvrstitve v plačni razred, - pa tudi odprtje plačne lestvice navzgor.
Če bo predlog sprejet, bi Fidesu po dolgem času uspelo doseči želeno razmerje ena proti tri med povprečno slovensko in povprečno zdravniško plačo, še poroča MMC.
Za pripravo standardov in normativov na posameznih področjih na sekundarni in terciarni ravni bo ministrstvo za zdravje potrebovalo dodatne podatke, pri Fidesu pa bodo pripravili ter notranje uskladili predloge sprememb in dopolnitev kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike s tarifnim delom vred.
Če bodo standardi in normativi sprejeti, bo med drugim na enega družinskega zdravnika določenih manj opredeljenih bolnikov od današnjega povprečja. Vendar se predvsem zaradi neuresničenega dogovora izpred sedmih let današnje zahteve Fidesa v tem delu skoraj ne razlikujejo od nedavnih stavkovnih zahtev.
Tako sta nekdanji minister za delo Vladimir Dimovski in nekdanji gospodarski minister Matej Lahovnik kritizirala rigidnost plačnega sistema v javnem sektorju, saj naj bi ta z onemogočanjem nagrajevanja po opravljenem delu ubijal delovno iniciativnost. Potrebo po ureditvi področja nagrajevanja v kolektivni pogodbi je tedaj izpostavila tudi ministrica Milojka Kolar Celarc.
Na vrhu sta Belgija, kjer se bruto plača zdravnika giblje med 6.250 in 16.600 evri, in Danska z najvišjo zdravniško plačo 13.333 evrov. Po podatkih FEMS (Mednarodna federacija zdravnikov v delovnem razmerju) iz 2011 jima sledi Italija, Slovenija pa je na tej lestvici v povprečju. Absolutno sta na dnu Romunija in Bolgarija, glede na povprečno plačo v državi in kupno moč pa je delo zdravnika najmanj ovrednoteno na Madžarskem in Češkem.
Celoten dokument si lahko ogledate tukaj .