Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) je Študentsko organizacijo Univerze v Ljubljani (ŠOU v Ljubljani) izbrisala iz registra organizacijskih oblik ŠOS.
Kot razlog je navedla ogrožanje demokratičnosti študentskega organiziranja ter ugotovljene najhujše kršitve aktov pri volitvah ŠOU v Ljubljani.
Ljubljanska ŠOU ne bo prejemala sredstev
Drugostopenjsko razsodišče ŠOS je potrdilo petkovo odločitev razsodišča ŠOS, da ŠOU v Ljubljani odvzame status organizacijske oblike, s čimer bodo izbrisali ŠOU v Ljubljani iz registra organizacijskih oblik Študentske organizacije Slovenije. Zaradi izbrisa iz registra ŠOU v Ljubljani več ne bo upravičena do prejema tekočih namenskih sredstev po razdelitvenem ključu, ki ga določa Študentska ustava.
ŠOS sumi na kršitve pri izvajanju volitev ŠOU v Ljubljani
Nadzorna komisija ŠOS je zaradi pritožb posameznikov in suma kršitev aktov ŠOS in ŠOU v Ljubljani pri izvajanju nedavnih volitev ŠOU v Ljubljani sprožila preiskavo. Od odgovornih v Študentski organizaciji v Ljubljani so zahtevali izročitev dokumentacije, ki bi dokazovala pravilnost postopkov pri volitvah, ki pa je niso prejeli.
Demokratične volitve so pogoj za ponoven vpis v register
Sklep drugostopenjskega razsodišča je sicer dokončen, kljub temu pa sta se predsedstvo in razsodišče ŠOS prve stopnje zavezala, da bosta takoj, ko bodo volitve ŠOU v Ljubljani izvedene demokratično, ŠOU v Ljubljani ponovno vpisala v register organizacijskih oblik ŠOS. Kot poudarjajo v ŠOS, bodo po svojih močeh v prihodnje zagotavljali izvajanje aktivnosti, ki so vitalnega pomena za študente ljubljanske univerze. Predvsem se bodo zavzemali za nemoteno izvajanje subvencionirane študentske prehrane.
V ŠOU v Ljubljani so povedali, da sklepa ŠOS še niso prejeli in ga zato še ne morejo komentirati.
NŠM: ŠOU v Ljubljani je potreben temeljitih reform
Na izključitev ŠOU v Ljubljani so se odzvali v Neodvisni študentski mreži (NŠM), ki je, kot navaja, na nepravilnosti opozarjala že tekom volitev. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, obžalujejo, da je moralo priti do nastalega položaja, obenem pa razumejo ukrepe ŠOS, saj so bili v danem položaju edini možni. V Neodvisni študentski mreži še menijo, da je ŠOU v Ljubljani potreben temeljitih reform, ki bodo preprečile udejanjanje interesov zgolj posamezne študentske skupine.