Petek, 26. 10. 2018, 15.45
6 let, 2 meseca
S kurjenjem suhega lesa lahko tudi prihranimo
V malih kurilnih napravah ne smemo kuriti plastike, obdelanega ali premazanega lesa, oblačil in drugih odpadkov, so predstavniki okoljskega ministrstva opozorili na novinarski konferenci. Če kurimo pravilno sušen les, pa lahko prihranimo znaten delež sredstev za ogrevanje in hkrati varujemo svoje zdravje, je dejala Tanja Bolte z agencije za okolje.
Na ministrstvu za okolje so danes predstavili problematiko onesnaženja okolja zaradi izpustov iz malih kurilnih naprav, vpliv prašnih delcev na okolje in pravila kurjenja v takšnih napravah. Kot je dejala Janja Turšič z agencije za okolje, v Sloveniji letna mejna vrednost onesnaženosti z delci PM10 sicer ni presežena, na dnevni ravni pa se preseganja mejne vrednosti pojavljajo na vseh merilnih mestih, zlasti v hladnejših mesecih.
Suh les vsebuje manj strupenih snovi
Najvišje vrednosti tradicionalno namerijo v Zagorju in Celju, najnižje na Primorskem. Kot pozitiven primer pa je Turšičeva navedla Velenje, kjer je večina objektov priključena na daljinsko ogrevanje, zato individualnih kurišč skoraj ni.
Pravila pravilnega kurjenja je predstavila generalna direktorica direktorata za okolje na ministrstvu Tanja Bolte. Kot je poudarila, lahko pri 10 kubičnih metrih lesa, ki stanejo okoli 600 evrov, s pravilno, okoli 20-odstotno vlažnostjo drv prihranimo kar 200 evrov.
Če poleg drv uporabljamo star papir, karton, plastiko in embalažo, ki ne spadajo v peč, se iz dimnikov vali gost in sivkast dim. Če kurimo suh les, brikete in pelete iz naravnega lesa, pa je dim redek in skoraj brezbarven. Vsebuje torej manj strupenih, škodljivih snovi in manj prašnih delcev, je povedala.
Boltetova je ob tem uporabnike dimnikarskih storitev pozvala, naj dovolijo opravljanje obveznih dimnikarskih storitev. Z rednim vzdrževanjem naprave lahko prihranijo še dodatnih šest odstotkov. Pomembno je, da je peč primerno očiščena, vzdrževana, da s tem zagotovimo požarno varnost.
V evidenco dimnikarskih storitev je sicer na današnji dan vpisanih 572 tisoč kurilnih naprav, dimnikarske storitve opravlja 123 družb in 420 dimnikarjev z licenco.
Kurjenje je najpomembnejši onesnaževalec zraka
Zakonodaja sicer zaradi uporabe nedovoljenega goriva, kot so razni odpadki in prevlažen les, predpisuje tudi kazni, in sicer za fizične osebe znašajo med 1.200 in 4.100 evri. Kurjenje nedovoljenega goriva pa je mogoče odkriti z analizo pepela in oblog na dimnih napravah.
Za ustreznost kurilnih naprav je sicer pristojen tržni inšpektorat, je pa Boltetova priznala, da se težave pojavljajo pri izvajanju nadzora, saj bi za vstop v zasebno stanovanje potrebovali nalog sodišča.
Kot je še poudarila direktorica, ministrstvo za izboljšanje namenja kar precej subvencij za zamenjavo malih kurilnih naprav s toplotnimi črpalkami ali z modernejšimi kurilnimi napravami. Letos, ko so povišali subvencijo, se je število vlog povečalo za kar 54 odstotkov.
V občinah, kjer je sprejet odlok o načrtu za kakovost zunanjega zraka, pa omogočajo tudi pridobitev nepovratne finančne spodbude za socialno šibkejše, upokojence in občinska stanovanja za zamenjavo starih kurilnih naprav.
Simona Perčič z nacionalnega inštituta za javno zdravje je opozorila, da po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije po svetu zaradi onesnaženosti zraka letno umre kar 3,7 milijona ljudi. Leta 2010 so pri organizaciji izračunali, da je v Evropi okoli 90 odstotkov mestnega prebivalstva izpostavljenega čezmernim vrednostim zračnih onesnaževal, kot so delci PM10, PM2,5, dušikov oksid in ozon. Pri tem so individualna kurišča drugi najpomembnejši onesnaževalec zraka, takoj za prometom.
Med boleznimi, ki jih lahko povzročijo delci PM, je Perčičeva opozorila na visok krvni tlak, aritmijo, vnetje dihalnih poti, pri dolgotrajni izpostavljenosti pa tudi raka pljuč in obsežne spremembe telesnih tkiv, ki lahko privedejo do sladkorne bolezni tipa dva, trajnega zvišanja krvnega tlaka in arteroskleroze.