Sreda, 9. 9. 2015, 19.38
7 let, 2 meseca
Protirasitični shod na Prešernovem trgu v podporo beguncem
Z njim je skupina Protirasistična fronta brez meja želela opozoriti, da v Evropi poteka vojna proti migrantom, ter izraziti nasprotovanje migracijskim politikam in praksam Evropske unije.
Organizatorji dogodka mnogim evropskim državam očitajo, da njihovi ukrepi ne sežejo dlje od postavljanja preprek, bodečih žic in podpiranja represije. Ti ukrepi se upravičujejo skozi diskurz "varnosti".
V Protirasistični fronti brez meja zavračajo idejo varnosti, ki izhaja iz rasizma in strahu: "Ne bomo nemočno opazovali morije in nasilja nad tistimi, ki bežijo pred vojno in iščejo boljše življenje."
Shod proti rasizmu in zbiranje pomoči za begune - Prešernov trg nau pic.twitter.com/7WH3C3ndfb
— n'toko (@ntokomc) September 9, 2015
Glede shoda je dejal, da ne razume, zakaj je bil prirejen v Ljubljani. Se pa sam strinja s tem, da bi morala Evropska unija kaznovati Madžarsko, saj po njegovem ena država članica ne sme zapirati meja.
March in #Ljubljana in Solidarity and #refugeeswelcome in front of slovenian parliament pic.twitter.com/ertTJrsGkF
— Prisotnost steje (@OccupyLjubljana) September 9, 2015
Podporo protirasističnemu pohodu je izrazilo več organizacij, med drugim Združena levica, Slovensko sociološko društvo, AKC Metelkova, Iniciativa za demokratični socializem in študentska organizacija Iskra. Ta je na Prešernovem trgu tudi zbirala materialno pomoč za begunce.
Njen član Matej Križanec je izpostavil, da se je treba boriti proti vsakršni obliki ksenofobije in nasilja, ki se pojavlja ob begunski krizi. Po njegovem mnenju to sovraštvo izhaja iz napačnih informacij ter posplošenih in senzacionalističnih novic.
March in #Ljubljana in Solidarity and #refugeeswelcome in front of slovenian parliament pic.twitter.com/SwJ3pdS9sU
— Prisotnost steje (@OccupyLjubljana) September 9, 2015
Moška sta svoja sporočila zapisala na plakate Nove Slovenije, ki pa se je prek Twitterja odločno distancirala od njunih dejanj in zapisala, da gre za zlorabo NSi. Zapisali so, da ostro zavračajo sovražni govor. "Begunsko krizo obravnavamo kot humanitarno, ljudem, ki bežijo iz vojnih žarišč, je treba solidarno pomagati," so zapisali.
Provocators on Rally #refugeeswelcome #Ljubljana pic.twitter.com/YHCa8jaMqx
— Prisotnost steje (@OccupyLjubljana) September 9, 2015
March in #Ljubljana in Solidarity and #refugeeswelcome in front of slovenian president building pic.twitter.com/YID8OFpWpQ
— Prisotnost steje (@OccupyLjubljana) September 9, 2015