Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
19. 10. 2011,
15.32

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Zoran Thaler

Sreda, 19. 10. 2011, 15.32

8 let, 8 mesecev

Preiskava Thalerjevega primera še poteka

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Evropski urad za boj proti goljufijam Olaf je v Bruslju predstavil poročilo o dejavnostih v letu 2010. Lansko leto je sklenil z okoli 500 obravnavanimi primeri, med katerimi so bili trije slovenski.

Podrobnosti o primerih sicer niso znane. So pa ob tem v Olafu pojasnili, da preiskava letošnjega primera Zorana Thalerja še poteka, zato ga ne želijo komentirati. Največ novih preiskav na področju kmetijstva in strukturnih skladov Olaf je lani odprl 225 novih preiskav, ob koncu lanskega leta pa je obravnaval 419 primerov v državah članicah EU, največ na področju kmetijstva (90), neposrednih izdatkov (67) in strukturnih skladov (54). Olaf sicer obravnava tudi primere iz nečlanic unije. Slovenski primeri se nanašajo na cigarete, carino in neposredne izdatke Med 419 primeri iz EU je Olaf konec lanskega leta obravnaval tri slovenske primere, o katerih pa je znano samo to, da se nanašajo na cigarete, carino in neposredne izdatke. Primerov, ki so v preiskavi, Olaf nikoli ne želi podrobno komentirati. Thaler: Tudi Olafu je "vse bolj jasno, da je šlo v bistvu za medijsko mafijo" Tako niso želeli komentirati niti primera nekdanjega evropskega poslanca iz Slovenije Zorana Thalerja, vpletenega v korupcijsko afero v Evropskem parlamentu, ki sicer po Olafovi razvrstitvi preiskav v kategorije sodi na področje institucij EU. Potrdili so le, da preiskava Thalerjevega primera še poteka. Thaler je bil sicer pred mesecem dni po srečanju z Olafovimi preiskovalci v Bruslju optimističen, da se bo zadeva ugodno razpletla tako zanj kot za ugled Slovenije. Med drugim je menil, da je tudi Olafu "vse bolj jasno, da je šlo v bistvu za medijsko mafijo".

S preiskavami lani izterjanih 67,9 milijona evrov Z Olafovimi preiskavami je bilo sicer lani izterjanih 67,9 milijona evrov, največ na področju strukturnih skladov, in sicer 32,9 milijona evrov, 11,9 milijona evrov na področju kmetijstva in 10,6 milijona evrov na področju neposrednih izdatkov.

Skupaj za 125 let zaporne kazni Poleg tega so nacionalne oblasti lani na podlagi Olafovih ugotovitev goljufom prisodile skupaj za 125 let zapornih kazni in naložile finančne kazni, ki skupaj dosegajo skoraj 1,47 milijarde evrov, še izhaja iz Olafovega letnega poročila.

Največ primerov se nanaša na Bolgarijo Največ odprtih primerov Olafa ob koncu lanskega leta se nanaša na Bolgarijo, in sicer 81. To je več kot v primeru Nemčije (34) in Francije (20) skupaj. Manj od Slovenije jih imajo le Estonija in Finska s po eno preiskavo, Danska z nobeno in Latvija z dvema.

Ne spreglejte