Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
7. 11. 2012,
11.12

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 7. 11. 2012, 11.12

9 let, 2 meseca

Predsedniški kandidati o zunanji politiki in vojaških misijah v tujini

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Za Danila Türka je prioriteta umik iz Afganistana, Borut Pahor pa ocenjuje, da moramo ohraniti misije na Zahodnem Balkanu. Po mnenju Milana Zvera umik z misij v tujini ni potreben.

Predsedniški kandidati so odgovarjali na vprašanja STA s področja zunanje politike. Spraševali so jih, kaj so po njihovem mnenju zunanjepolitične prioritete Slovenije, kako vidijo prihodnost EU in kakšna naj bi bila vloga držav članic, posebej Slovenije. Odgovarjali so tudi na vprašanje, ali bi se morala Slovenija - tudi v luči varčevanja na obrambnem področju - umakniti z vojaških misij v tujini.

Borut Pahor: Najprej moramo urediti odnose s sosedi Po oceni Pahorja je prva prioriteta urediti odnose s sosednjimi državami in jih dvigniti na najvišjo prijateljsko raven. Statistike namreč kažejo, da največ blagovne menjave in investicij pride prav iz sosednjih držav, zato kot nujno ocenjuje rešitev vseh še odprtih vprašanj s sosedami.

Drugi korak je po njegovem mnenju ohranitev političnega vpliva in vloge v regiji Zahodnega Balkana. Kot tretji korak pa Pahor navaja ohranitev strateškega partnerstva z najmočnejšimi centri v EU.

Ocenjuje, da mora Slovenija prevzeti bolj proaktivno vlogo v razpravi o prihodnosti EU, saj gre predvsem za prihodnost Slovenije. Naslednji korak pa je umestitev Slovenije v širši mednarodni kontekst, zato je treba okrepiti politično in ekonomsko sodelovanje s ključnimi svetovnimi ekonomsko-političnimi centri.

Prihodnost EU Pahor vidi v večji integraciji, tudi na področju fiskalnih in davčnih politik, predvsem pa na političnem področju. Posebno pozornost je treba dati večji bančni integraciji, pravi Pahor, ki podpira načrt o bolj integrirani bančni uniji, le da ga je po njegovem mnenju treba izvajati hitreje in z večjo vnemo.

"Ohraniti moramo misije na Zahodnem Balkanu" Glede mednarodnih misij Pahor opozarja, da ima Slovenija določene obveznosti do mednarodnih organizacij, ki jih mora spoštovati, še posebej pomembno je članstvo v zvezi Nato. Kljub temu se strinja, da je treba kratkoročno najprej stabilizirati javne finance, zato je treba zmanjševati tudi sredstva za obrambo. Pahor zato ocenjuje, da moramo ohraniti misije v regiji, ki je za Slovenijo pomembna, to je Zahodni Balkan.

Tudi Danilo Türk za krepitev odnosov s sosedi Prioritete Slovenije na zunanjepolitičnem področju so po Türkovi oceni krepitev odnosov s sosedi, dejavnejša vloga v prizadevanjih za reformiranje in okrepitev EU, krepitev gospodarske komponente v diplomaciji, premišljeni projekti s področja razvojne pomoči in bolj prepoznaven prispevek v civilnih delih mirovnih misij na svetovnih kriznih žariščih.

"EU bo v vsakem primeru preživela" Evropska unija bo po Türkovem mnenju v vsakem primeru preživela, verjetno navznoter tesneje povezana. A ob tem poudarja, da zdaj ni čas za vizije, ampak moramo skupaj reševati konkretne in resne težave. Evropska komisija bo morala pokazati sposobnost, da s svojimi ukrepi in s predlogi omogoči ponoven vzgon, prispeva k zagonu gospodarstva, ustvarjanju novih delovnih mest, je prepričan. "Samo če bo EU pokazala sposobnost za reševanje problemov, bo napredovala," še meni Türk.

Za umik iz Afganistana Aktualni predsednik glede slovenskih vojaških misij v tujini poudarja, da je za leto 2013/2014 prioriteta umik iz Afganistana, udeležba Slovenije v ostalih misijah pa naj po njegovi oceni ostane.

Milan Zver: Prednostne naloge zunanje politike določa državni zbor Zver poudarja, da slovenske zunanjepolitične prednostne naloge na podlagi mednarodnih pogodb in politik, ustave in različnih programskih dokumentov določa državni zbor, vlada jih uresničuje, predsednik republike pa lahko svetuje ali opozarja na strateške interese države.

Slovenska zunanja politika je povezana s skupno zunanjo in varnostno politiko EU, pravi. Dodaja, da ima seveda Slovenija nekatere posebne interese na prehodu od Sredozemlja k Srednji Evropi, kjer mora obdržati prosto pot od odprtega morja prek Kopra do držav, kot so Avstrija, Madžarska, Slovaška, Češka in Nemčija.

Meni, da se mora Slovenija v prihodnosti še bolj tesno povezati s sosedami, pa tudi z Nemčijo. Predvsem pa mora skupaj s temi državami postati čim bolj dejavna pri načrtovanju prihodnosti EU.

Glede prihodnosti EU Zver opozarja, da ima Slovenija slabo izkušnjo z jugoslovansko federacijo, Barrosov koncept pa je po njegovem mnenju nekaj bistveno drugega. "Pomembno je, da smo sicer povezani v močni in konkurenčni EU, a enako pomembno je, da ostanemo suverena članica evropske zveze," poudarja.

Po mnenju Milana Zvera umik z misij v tujini ni potreben Sloveniji se po njegovem mnenju ni treba umakniti z misij v tujini, pač pa mora pri misijah sodelovati z Natom in EU. "Naše sodelovanje, ki danes ni zelo obsežno, se mora nadaljevati, ker je od tega odvisna varnost Slovenije in seveda tudi njena verodostojnost kot članice evro-atlantskih povezav," še pravi Zver.

Ne spreglejte