Četrtek, 2. 6. 2011, 18.25
8 let, 7 mesecev
Pozitivni učinki referenčnih ambulant
Med njimi je tudi referenčna ambulanta zdravnika družinske medicine Branka Koširja v Železnikih. Ta pravi, da za zdaj bistvenih sprememb res še ni zaznal, a je prepričan, da se bodo učinki nove organizacije dela poznali v roku dobrega leta.
Priznava, da za zdaj diplomirana medicinska sestra zanj še ne pomeni velike razbremenitve. A to le zato, ker kronične bolnike z urejeno boleznijo prevzema postopoma. Za zdaj je prevzela njegove bolnike z astmo in brohnitisom. Košir si več razbremenitve obeta, ko bo prevzela na primer bolnike s hipertenzijo ali s sladkorno boleznijo. A za to mora prej opraviti še nekatera dodatna izobraževanja.
"Zelo veliko si obetamo od tega, da bo nova sodelavka prevzela bolnike s hipertenzijo, saj je teh kroničnih bolnikov največ," pravi Košir. Ko bodo te diplomirane medicinske sestre prevzele večje število različnih kroničnih bolnikov, bi to lahko po ocenah Koširja za posameznega zdravnika družinske medicine pomenilo tudi 20- do 25-odstotno razbremenitev.
Košir ima v svoji ambulanti družinske medicine opredeljenih 2200 bolnikov. Kot pravi, bi v "idealnem svetu" pač zagotovili dovolj dodatnih zdravnikov družinske medicine, da bi vsak svojim bolnikom lahko namenil krepko več od tistih danes odmerjenih sedem minut. A zdravnikov ni in jih tudi ne bo dovolj, zato so diplomirane medicinske sestre v referenčnih ambulantah po mnenju Koširja "prva sprememba v 17 letih, ki dela na razbremenjevanju družinskih zdravnikov in daje družinskemu zdravniku neko perspektivo".
"Za zdravnika družinske medicine je ključno, da se lahko posveti akutno bolnemu. To je tisto delo, za katerega živimo. Če pa k tebi prihajajo le kronični bolniki z urejeno boleznijo, ki vsake tri mesece potrebujejo nov recept, se počutiš kot administrator. Recept takim bolnikom bi morda res lahko napisale diplomirane medicinske sestre, saj so ustrezno usposobljene za to," je še dodal Košir.