Sobota, 8. 11. 2014, 7.06
8 let, 7 mesecev
Posledice poplav na Ilovici v Ljubljani manjše od pričakovanih (foto in video)
Posledice prelitja vode z barja na to območje niso tako velike, kot so pričakovali, je za STA povedal namestnik poveljnika ljubljanske civilne zaščite Robert Kus.
Voda v pol ure naraste za en centimeter. Kus predvideva, da bo v prihodnji uri narasla še za nekaj centimetrov, potem pa se bo umirila. Do jutra pa bi se morala višina vode na obeh straneh avtoceste izenačiti, je dodal.
Ker se pregrade ne da popraviti, je Civilna zaščita pozvala prebivalce na območju Ilovice, zlasti Mihovega štradona, da umaknejo vrednejše stvari na višja območja. Skrbite za lastno varnost in ne hodite po poplavni vodi, opozarjajo na Mestni občini Ljubljana.
Čez noč je sicer na območju južne in osrednje ter v delih zahodne in severne Slovenije padlo od 12 do 40, na jugu krajevno prek 40 litrov dežja na kvadratni meter, drugje manj.
Zdaj se razliva le še v spodnjem toku pri Tomišlju, kjer del reke še vedno teče čez Brest in Mateno in ju poplavlja. Še vedno je popravljen tudi del Iga, kjer poplavljata potoka Ižica in Draščica. Zaradi tega je cesta Ig-Škofljica še vedno zaprta. Zaprti sta tudi cesti Ig-Podpeč in Matena-Ljubljana.
V občini Ig je po besedah poveljnika civilne zaščite Ig Antona Puciharja trenutno na terenu 160 gasilcev, ki so hkrati tudi pripadniki civilne zaščite, še 160 pa jih je v pripravljenosti.
Poklicni in prostovoljni gasilci, pripadniki civilne zaščite, delavci cestnih služb in drugi prostovoljci ostajajo na terenu. Danes na pomoč v Ilirsko Bistrico odhaja tudi 30 pripadnikov Slovenske vojske, še sto pa jih je v pripravljenosti.
Namen nedeljskega posveta vlade je predvsem čim prej sprejeti odločitve o konkretnih ukrepih. "Govorimo o preventivi za naprej. Za vlado in Slovenijo je ključno, kako vnaprej preprečiti takšne poplave in posledice drugih podobnih naravnih nesreč. V zadnjih letih ni bilo nič storjenega in poplave so posledica tega neodgovornega odnosa do našega okolja," je opozoril premier. V prihodnjem letu tako lahko po njegovih besedah pričakujemo nekaj konkretnih korakov, seveda v okviru danih zmožnosti.
Okoljska ministrica Irena Majcen in poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan sta obiskala Ig, kjer prebivalci državi očitajo, da ne ukrepa in kljub opozorilom ne sanira struge reke Iške. Ministrica je v TV klubu na POP TV Ižancem obljubila, da bodo na posvetu vlade govorili tudi o njihovih težavah. Premik na bolje pa je napovedala vsaj v pol leta, ko bo prišla pogledati, kaj je bilo narejenega.
V Dolenji vasi so bile razmere včeraj najbolj kritične, a so se čez dan nekoliko umirile. Cerkniščica se je vrnila v svojo strugo, a je ponoči spet nekoliko narasla, vendar ni vdirala v hiše. Tokrat so protipoplavne vreče, ki so jih namestili včeraj, zadostovale. Domačini so čez noč lahko spali, od jutra pa so že na nogah in pospravljajo posledice včerajšnjih poplav - odstranjujejo vejevje in poškodovan asfalt, s traktorji dostavljajo pitno vodo v plastenkah, na delu so tudi gasilci. Predvsem pa jih skrbijo napovedi novih padavin in ponovnega poplavljanja.
Poročevalka s terena Katja Nared še poroča, da so poplavljeni tudi kletni prostori Doma na Slivnici nad Cerknico, ki leži na 1114 metrih nadmorske višine.
Upadla je tudi reka Reka s svojimi pritoki, zato je bila noč mirnejša tudi za prebivalce Ilirske Bistrice.
Pretok Drave na mejnem profilu z Avstrijo je bil danes ob 6. uri tisoč kubičnih metrov na sekundo, čez dan pa je po navedbah agencije za okolje še mogoče povečanje pretoka do okoli 1.300 kubičnih metrov na sekundo. Drava bo poplavljala izpostavljena območja ob strugi na območju med Mariborom in mejo s Hrvaško.
Večjih težav na terenu ne pričakujejo. Kot je povedal tehnični direktor Dravskih elektrarn Maribor Andrej Tumpej, se padavine v Avstriji nadaljujejo, a kljub temu ne pričakujejo takšnega pretoka kot v petek. "Lahko se bo povečal, a ne tako kot včeraj," je dejal.
Gasilci so sinoči pregledali teren v Mihovcih pri Veliki Nedelji, saj je Drava poplavila okoli 30 hektarjev obdelovalnih površin in povzročila dvig Sejanskega potoka. Noben objekt še ni ogrožen, bodo pa po navedbah uprave za zaščito in reševanje spremljali nadaljnji razvoj dogodkov.