Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
19. 11. 2013,
21.56

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

referendum Državni zbor izbrisani

Torek, 19. 11. 2013, 21.56

8 let

Poslanci za popolno prepoved donacij pravnih oseb strankam

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
DZ je s 56 glasovi za in 19 proti sprejel novelo zakona o volilni kampanji. Poslanci so tudi potrdili dopolnilo, da izbrisani ne bodo prednostno obravnavani pri pridobitvi neprofitnega stanovanja.

Tretjo obravnavo z njo povezane novele zakona o političnih strankah pa bo DZ opravil v četrtek. Pri obeh novelah so poslanci zavrnili vsa dopolnila, pod katere se je kot predlagateljica podpisala zgolj SDS.

Razprava v okviru druge obravnave je pokazala, da se tudi vladni noveli zakona o političnih strankah obeta zadostna podpora poslancem in njeno sprejetje v četrtek ni vprašljivo.

Poleg koalicijskih strank spremembe podpirajo tudi v NSi Ključna novost, ki ju prinašata noveli, je popolna prepoved donacij od pravnih oseb, ki naj bi preprečila interesno prepletanje med gospodarstvom in strankami. Noveli predvidevata ureditev mehanizmov za večjo preglednost financiranja strank in natančnejšo opredelitev organov nadzora nad spoštovanjem zakona.

Poleg koalicijskih strank vladne spremembe financiranja strank in kampanj podpirajo tudi v opozicijski NSi. SDS pa je najbolj zmotila prav osrednja sprememba, to je prepoved financiranja strank iz naslova pravnih oseb. Kot menijo v SDS, takšna rešitev celo povečuje korupcijsko tveganje v odnosu med politiko in gospodarstvom.

Virant: Noveli poslabšujeta finančni položaj strank Poslanci koalicijski strank so odrekli podporo dopolnilom iz vrst SDS, saj po njihovem mnenju ta rušijo glavni namen zakonskih rešitev, to je ločitev gospodarstva od financiranja strank, s čimer se zmanjšuje korupcijsko tveganje. Kot podarjajo v koaliciji, noveli upoštevata mnenji tako protikorupcijske komisije kot računskega sodišča.

Minister za notranje zadeve Gregor Virant je v današnji razpravi pritrdil ocenam, da noveli poslabšujeta finančni položaj strank. Dodal pa je, da v zameno za to dobivamo bolj pregledno financiranje, ki zmanjšuje korupcijsko tveganje. Po njegovih besedah pa spremembe financiranja strank in kampanj vendarle niso čarobna palica, ki bi v celoti odpravila korupcijo.

DZ bo tretjo obravnavo novele zakona o političnih strankah na predlog ministra Viranta opravil že na tokratni novembrski seji, in sicer v četrtek. Zadostna podpora zakonskemu predlogu ni vprašljiva, saj se ji poleg podpore koalicijskih strank obeta tudi podpora opozicijske NSi.

Sprejeli zakon o evidenci volilne pravice Poslanci so opravili drugo branje predloga zakona o evidenci volilne pravice in zavrnili edino dopolnilo, ki ga je v zvezi z novo ureditvijo pošiljanja volilnih gradiv državljanom Slovenije v tujino vložila SDS. Nato so nadaljevali s tretjim branjem ter zakon sprejeli s 46 glasovi za in z 31 proti.

Po zagotovilih vlade zakon uvaja le tehnične novosti v smislu racionalizacije. Kot je pojasnil minister Virant, gre za uskladitev z evropskimi direktivami in tudi racionalizacije vodenja evidence volilne pravice, sestave, razgrnitve in zaključevanja volilnih imenikov ter izdaj volilnih kart.

Izbrisani ne bodo prednostno obravnavani pri pridobitvi neprofitnega stanovanja Poslanci so opravili tudi drugo branje predloga zakona o odškodninah za izbrisane ter s 50 glasovi za in 25 proti sklenili, da bo tretja obravnava v četrtek. Po skoraj treh urah obrazložitev glasov so poslanci zavrnili vsa dopolnila SDS, podprli pa dopolnilo DL in DeSUS, da izbrisani ne bodo prednostno obravnavani pri pridobitvi neprofitnega stanovanja.

Po zakonskem predlogu, ki se mu tudi v tretji obravnavi obeta zadostna podpora in dokončen sprejem, se bo posameznemu upravičencu za vsak mesec izbrisa izplačala odškodnina v višini 50 evrov. Najvišja odškodnina, ki bi jo v posebnem postopku pred sodiščem dosegel upravičenec, pa bo lahko znašala največ trikratni znesek odškodnine iz upravnega postopka.

Ne spreglejte