Sobota, 26. 5. 2012, 11.35
9 let, 1 mesec
Pejovnik: Znanje in izobraževanje v tej državi nista prioriteti

To je za Delovo Sobotno prilogo menil rektor ljubljanske univerze Stanislav Pejovnik. Z rebalansom proračuna pa se je vlada po njegovi oceni odločila, da znanje in izobraževanje v tej državi nista prioriteti.
"Če so se sindikati in vlada dogovorili, da bo te deleže izplačala univerza, ki sredstev nima, lahko sam takoj povem, da tretje in četrte četrtine za popravek plačnih nesorazmerij ne bomo smeli oziroma mogli izplačati," poudarja Pejovnik.
Rektor ljubljanske univerze pa bi rad vsem poslancem DZ javno povedal, naj si ne mislijo, da niso odgovorni za ta rebalans in za stanje na ljubljanski univerzi. So odgovorni in sam si bo, poudarja, zelo dobro zapomnil, kateri poslanci so glasovali za tak rebalans proračuna in za tako nesorazmerno visok odstotek zmanjšanja financiranja visokega šolstva v Sloveniji.
Kot pojasnjuje, bo delitev v raziskovalni sferi potekala prek nacionalne raziskovalne agencije. Po njegovem bodo glavni raziskovalni programi zdaj dobili "le" 15 odstotkov manj, ne več 24 odstotkov, kot jim je grozilo sprva. Se bodo pa zato nekateri programi povsem ukinili.
Nadaljevanje bolonjske reforme jeseni si rektor ljubljanske univerze težko predstavlja, ker bo takrat startalo vsaj 88 novih drugostopenjskih programov. Po veljavni uredbi o financiranju visokega šolstva bi morali za izvedbo teh programov dobiti dodatnih 12 milijonov. "Toda vlada o tem noče nič slišati, dela se, kot da je to naš notranji problem," še pove Pejovnik.