Na osnovni šoli Deskle so učenci petega razreda žalili sošolca, pred dnevi pa se nanj tudi fizično spravili. Pediater, ki je zdravil dečka, je o tem obvestil policijo.
“Prekleti Bosanc”, “Nimaš za kruh”, “Tu ne smeš sedeti” so nekatere od žaljivk, ki so jih sošolci večkrat namenili desetletniku, ki je letos poleti iz Bosne z materjo prišel živet k očetu v Slovenijo, v Primorskih novicah piše Vesna Humar.
Dečka so sošolci udarjali po glavi, prsih, trebuhu, nogah. Doma je tožil zaradi bolečin, zato so ga odpeljali k pediatru, ta pa je obvestil policijo. Ravnatelj OŠ Deskle je priznal, da je razred, v katerem so učenci, ki so pretepli sošolca, že dlje časa problematičen, eden od razlogov za nasilno vedenje tudi nestrpnost do drugih narodnosti.
Odgovorno obravnavanje nasilja
Na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport so za nas pojasnili, da je inšpektorat za šolstvo in šport na podlagi obvestil iz medijev z današnjim dnem uvedel inšpekcijski postopek v omenjeni zadevi na OŠ Deskle. Dodajajo, da je v primerih nasilja naloga šole, da mora vsako nasilno dejanje in tudi vsak sum nasilja obravnavati odgovorno tako z vidika domnevne žrtve kot domnevnih storilcev, ob tem pa zagotoviti enakopravno obravnavo vseh vpletenih ter storiti vse potrebno za zaščito učencev pred nasilnim dejanjem v šolskem prostoru.
Poudarjajo, da "morajo učitelji in ravnatelj s strokovnostjo in odgovornim odnosom ustrezno analizirati vzgojne rezultate učencev ter poskrbeti za sodelovanje s starši, pri tem pa v nobenem primeru ne smejo izpostavljati učencev - varstvo osebnih podatkov."
"Le šola ne more obravnavati nasilja"
Šole si lahko pri preventivnih ukrepih lahko med drugim pomagajo na različne načine, tudi s Smernicami za analizo, preprečevanje in obravnavo/obvladovanje nasilja v šolskem prostoru. "Pomembno je, da se na nasilen dogodek odzove šola tako, da sama obravnava dogodek in pri tem sodeluje s CSD ter policijo. Le šola ne more obravnavati nasilja," so nam še povedali na ministrstvu.