Četrtek, 4. 6. 2015, 15.28
7 let, 1 mesec
Od grajskih poslopij, karavl in kmetij do zlate kletke
Zapori so ustanove, kamor država zapira storilce kaznivih dejanj. Gre tako rekoč za družbo znotraj družbe. Odkar družba obstaja, ljudi za neupoštevanje družbenih pravil kaznujemo. Telesne kazni in mučenja storilcev je nadomestilo kaznovanje, ki vpliva na duševnost posameznikov.
Tako kot se je spreminjal način kaznovanja, se je tudi namen zaporne kazni. Če je šlo nekoč za maščevanje za storjeno kaznivo dejanje, danes poskušajo doseči prevzgojo zapornikov ob upoštevanju številnih konvencij o človekovih pravicah. Še vedno pa gre za režim, ki ga je treba upoštevati.
Če kršiš pravila, si za to kaznovan. Obsojencem je poleg svobode odvzeta tudi samostojnost; ješ po naročilu, spiš po naročilu, sprehajaš se po naročilu. Obsojenec je v zaporu podrejen režimu.
Zavodi za prestajanje zaporne kazni Dob, Maribor, Koper in Ljubljana so namenjeni odraslim moškim, Zavod Ig ženskam, medtem ko je Zavod Celje namenjen mladoletnikom in "lokalnim" odraslim moškim. V okviru uprave deluje tudi prevzgojni dom za mladoletnike Prevzgojni dom Radeče. Tega smo v predstavitvi slovenskih zaporov izpustili.
"Kader odhaja, obsojenci prihajajo," je razmere v slovenskih zaporih slikovito opisal direktor URSIKS Jože Podržaj. Za "normalno" delovanje zaporov bi potrebovali najmanj 12 pravosodnih policistov, deset strokovnih delavcev in tri druge profile, dva pravnika in enega zdravstvenega delavca. Samo za plače zaposlenih jim letos zmanjka 600 tisoč evrov.
Na upravi so zadovoljni, da kljub vsem težavam zagotavljajo stabilne varnostne razmere. Pomembna podatka sta tudi, da lani ni bilo niti enega samomora in tudi ne pobega z zaprtih oddelkov zavodov.
Kar 22 odstotkov zaprtih ima težave zaradi uživanja prepovedanih drog, devet odstotkov ima težave z zlorabo alkohola.
Od lani obstaja enotni Javni gospodarski zavod Rinka, ki omogoča delo določenemu številu obsojenim. Za žepnino. S to si lahko privoščijo cigarete ali časopis, morda kakšno drugo malenkost. Prav vsi direktorji zavodov so poudarili pomen dela za zaprte osebe, pa tudi to, da ga je premalo.
Kot ugotavljajo na upravi, so potrebe zaprtih oseb na področju strokovnega dela večje, kot je potrebnega kadra.
Koordinator za duhovno oskrbo v slovenskih zaporih je Robert Friškovec, ki obsojence obvešča o možnosti duhovne oskrbe, se z njimi pogovarja o njihovih potrebah. Poleg tega koordinira verske skupnosti z zapori za izvedbo duhovne oskrbe.
Prepolovila se je uporaba ukrepa odstranitve zaprtega v poseben prostor. Tja zaprejo tiste, ki so nevarni oziroma agresivni do drugih ali do sebe. So pa zato zaznali več poskusov za vnos prepovedanih predmetov. UBS-ključki v suhih slivah, milu, mobilni telefoni v šamponih … Pa tudi kakšen kramp, nož, izvijač se najdejo.
Za pomoč pri odkrivanju mobilnih telefonov oziroma pri varnostnih postopkih na Dobu je nezmotljiva psica Zina.
Za nami se gromko zaprejo železna vrata, debel šop ključev najinega spremljevalca pa ob vsakem odpiranju in zapiranju vrat glasno žvenketa.
Prepovedano nama je fotografirati obsojence, razen če to izrecno dovolijo.
Direktor URSIKS Jože Podržaj je zagotovo najbolj prepoznaven obraz slovenskih zaporov. Kar 30 let je delal na Dobu, 13 let kot psiholog, polnih 17 pa kot prvi človek Doba. Lani je prevzel vodenje nadzora nad vsemi zapori v Sloveniji.