Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
13. 5. 2014,
15.32

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

volitve NSi

Torek, 13. 5. 2014, 15.32

8 let, 7 mesecev

NSi predlaga, naj evropskega komisarja izbere zmagovalna stranka na evropskih volitvah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Vodja poslancev NSi Matej Tonin je predsedniku države Borutu Pahorju predstavil predlog, po katerem bi evropskega komisarja predlagala zmagovalna stranka na evropskih volitvah.

Postopek imenovanja pa bi ostal enak, preko vlade. Borutu Pahorju se je zdela pobuda zanimiva, zlasti ob vprašanju, ali vlada v odstopu še lahko imenuje komisarja ali ne.

Izbira evropskega komisarja tako ne bi bila stvar političnih kupčkanj in preračunavanj, pač pa predvsem legitimnega procesa na evropskih volitvah, je dejal Matej Tonin v izjavi novinarjem po pogovoru s Pahorjem glede postopkov do predčasnih državnozborskih volitev.

Evropskemu komisarju bi tako dali večjo legitimnost Spomnil je na postopek imenovanja predsednika Evropske komisije, ki bo v skladu z lizbonsko pogodbo prihajal iz zmagovalne politične skupine v Evropskem parlamentu, s čimer se poskuša zmanjšati "demokratični deficit in povečati legitimnost Evropske komisije".

V NSi si želijo, da bi podoben pristop ubrali tudi pri izbiri evropskega komisarja v Sloveniji. S tem bi po Toninovem mnenju dali evropskemu komisarju večjo legitimnost, evropske volitve pa bi postale bolj zanimive, pomembnejše in "ne več drugorazredna, tretjerazredna volilna tekma".

Tonin: Zakonske spremembe niso potrebne Po besedah Tonina za upoštevanje njihove pobude niso potrebne konkretne zakonske spremembe, ker je znotraj vlade postopek izbire komisarja jasen, vlada opravi pogovore v koaliciji in se politično odloči za kandidata. NSi si želi le, da bi komisarja izbrala in predlagala zmagovita stranka, postopek imenovanja pa bi bil še vedno isti.

Kandidati za evropske komisarje, ki jih predlagajo države članice EU, morajo sicer opraviti zaslišanje v Evropskem parlamentu, ki nato tudi glasuje o celotni Evropski komisiji.

Ne spreglejte