Sreda, 30. 9. 2015, 7.07
8 let, 7 mesecev
Neuradno: Referendum o pravicah istospolnih parov bo
Ustavno sodišče je referendum dovolilo, pri tem pa ni odločalo vsebinsko, temveč je upoštevalo zgolj procesne razloge, v Dnevniku pišeta Blaž Petkovič in Meta Roglič.
Odločitev - sprejeta naj bi bila s tesno večino (5:4) - se lahko še spremeni, če bi kateri od ustavnih sodnikov do razpošiljanja odločbe predlagal ponovno odločanje (revotacijo), večina sodnikov pa bi se odločila drugače.
Ustavno sodišče je o referendumu odločalo na pobudo koalicije Za otroke gre Aleša Primca, ki se je pritožila na odločitev DZ, ki je prepovedal referendum o noveli zakona o zakonski zvezi. Ta popolnoma izenačuje pravice raznospolnih in istospolnih parov.
Če bo sodišče, ki je odločalo po novem 90. členu ustave, po katerem referenduma ni dopustno razpisati o zakonih, ki odpravljajo protiustavnost na področju človekovih pravic in temeljnih svoboščin ali drugo protiustavnost, tudi uradno dovolilo referendum, bodo nasprotniki pravic istospolnih nadaljevali z zbiranjem podpisov za referendum. Po novih referendumskih pravilih mora zakon zavrniti okoli 340 tisoč volivcev.
"Odločitev pomeni, da bo odločilo ljudstvo, ne elita," je v izjavi novinarjem pred DZ povedal Primc. V poplavi slabih novic je namreč to po njegovih ocenah odlična novica za Slovenijo in svet.