Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
5. 3. 2015,
13.16

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

svoboda govora

Četrtek, 5. 3. 2015, 13.16

8 let, 8 mesecev

Ne mešajte svobode govora in sovražnega govora

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V okviru Društva Evropska Slovenija deluje Iniciativa za svobodo govora, saj se po mnenju vodje iniciative Lucije Šikovec Ušaj v Sloveniji pojavljajo cenzura, lobistično poročanje in sovražni govor.

Zato so zaznali potrebo, da bi civilnodružbeno ukrepali in predstavili, kaj svoboda govora je, in o njej ljudi tudi podučili.

Šikovec Ušajeva je na današnji novinarski konferenci izpostavila, da se pojma svoboda govora in sovražni govor zelo mešata. Pri svobodi govora gre za svobodo do obveščenosti, izražanje nestrinjanja, opozarjanje na napake ter kritiko informacij, ne gre pa za žalitev posameznikov.

"Nezaslišano je, da imajo oblastniki privilegij" Preganjanje novinarjev in fotoreporterjev kaže na to, da se Slovenija vrača v čase totalitarizma.

Novinar Igor Kršinar je poudaril, da se Slovenija spreminja v represivno državo, kjer se omejuje z ustavo utemeljena svoboda izražanja in svoboda novinarskega dela. "Nezaslišano je, da imajo oblastniki privilegij, da na račun davkoplačevalcev in z uporabo državnih organov kazensko preganjajo novinarje zaradi člankov, komentarjev in celo fotografij," je izpostavil.

Med primeri je navedel na pet mesecev pogojnega zapora obsojenega fotoreporterja Janija Božiča zaradi fotografije nekdanje premierke Alenke Bratušek med prebiranjem čestitke na mobilnem telefonu. Poleg tega oblastniki z državnimi tožilci preganjajo novinarje, če se zaradi ostrega komentarja, članka ali satire čutijo razžaljene. Med drugim so preganjali tudi urednika časnika, ki je za ljubljanskega župana Zorana Jankovića zapisal, "da je zaščiten kot kočevski medved".

Sprememba kazenskega zakonika Združenje novinarjev in publicistov po njegovih besedah že nekaj let poziva ministrstvo za pravosodje, da spremeni kazenski zakonik, tako da oblastniki ne bi več preganjali novinarjev zaradi člankov, s katerimi se počutijo razžaljene. Kršinar je ob tem pojasnil, "da so prejšnji ministri, z izjemo zadnjega, odgovorili, da oblastniki tega privilegija ne dajo".

Ob tem se je Kršinar vprašal, ali živimo v državi, kjer imajo oblastniki več osebnostnih pravic kot kjerkoli drugje v Evropi, novinarji pa manj svobode kot kolegi v drugih evropskih državah. Zato je pozdravil Iniciativo za svobodo govora, s katero ne bodo dopustili, da jih utišajo, in se bodo borili proti represiji in za svobodo izražanja. Njihove aktivnosti bo mogoče spremljati na spletnih straneh Evropske Slovenije in družbenih omrežjih.

Ne spreglejte