Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
31. 5. 2016,
16.45

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,28

Natisni članek

Natisni članek

dohodnina FURS

Torek, 31. 5. 2016, 16.45

7 let, 1 mesec

Na poti je drugi sveženj izračunov dohodnine

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,28

Finančna uprava je po pošti poslala še drugi in hkrati zadnji sveženj informativnih izračunov dohodnine za leto 2015. Povprečni znesek doplačila znaša 342 evrov, povprečni znesek vračila pa 518 evrov.

Finančna uprava (Furs) je v drugem in hkrati zadnjem svežnju z datumom odpreme 31. maj 2016 poslala še zadnjih 579.996 informativnih izračunov dohodnine za leto 2015. Od tega

- 125.514 (21,6 odstotka) z doplačili, 

- 345.055 (59,5 odstotka) z vračili,

- 109.427 (18,9 odstotka) pa brez vračila ali doplačila dohodnine.

V tej tranši bo skupaj za 42.958.408 evrov doplačil in 178.798.616 evrov vračil. Povprečni znesek doplačila znaša 342 evrov, povprečni znesek vračila pa 518 evrov. Od 31. marca 2016, ko je bilo zavezancem izdanih prvih 930.430 informativnih izračunov, jih je tako letos skupaj izdanih 1.510.426, so sporočili s Fursa.

Preverite informativne izračune

Na Fursu zavezancem, ki bodo v prihodnjih dneh na dom po navadni pošti prejeli informativne izračune dohodnine, nalagajo, naj te natančno pregledajo in preverijo, ali so vključeni podatki o vseh prejetih dohodkih, ki so obdavčeni z dohodnino. Nato naj navedene podatke primerjajo s svojimi podatki oziroma podatki o dohodkih, ki so jih prejeli od svojega izplačevalca.

Kaj storiti, če Furs naredi napako?

Če zavezanci ugotovijo, da podatki v informativnem izračunu niso pravilni oziroma so pomanjkljivi ali pa je njihova davčna obveznost prenizko oz. previsoko ugotovljena, morajo najpozneje do 30. junija 2016 podati ugovor. V nasprotnem primeru storijo davčni prekršek, za katerega je zagroženih od 250 do 400 evrov globe. Obrazec ugovora je dostopen na vseh finančnih uradih in na spletni strani finančne uprave. Na podlagi ugovora bo davčni organ zavezancem izdal dohodninsko odločbo.

Zaradi nekaj centov razlike ni treba vlagati ugovora

Na Fursu opozarjajo, da se v nekaterih primerih pojavljajo manjše razlike (nekaj centov) med zneski dohodkov, ki so navedeni v IID, in zneski, ki so jih prejeli od svojega izplačevalca dohodkov. Zavezancem ni treba vlagati ugovorov, če razlika med zneski ne presega enega evra.

evri denar evro | Foto: Matej Povše Foto: Matej Povše

Če napake ni, vam ni treba storiti ničesar

Če pa se zavezanci z informativnim izračunom strinjajo, torej presodijo, da je dejansko stanje takšno, kot je navedeno v informativnem izračunu dohodnine, jim ni treba storiti ničesar, ker bo informativni izračun po poteku roka za ugovor samodejno postal odločba.

Zavezanci, ki bodo prejeli informativne izračune z datumom odpreme 31. maj 2016, bodo lahko izkoristili pravico do ugovora do 30. junija 2016. Datum vračila preveč plačane dohodnine je 29. julij 2016, rok za doplačilo dohodnine pa se izteče 1. avgusta 2016.

Kaj pa, če informativnega izračuna ne boste dobili?

Preostali zavezanci, ki so v letu 2015 prejeli obdavčljive dohodke, ki se vštevajo v letno davčno osnovo, in ki do 15. junija 2016 na dom ne bodo prejeli informativnega izračuna dohodnine, morajo dohodninsko napoved vložiti sami (ne glede na višino prejetega dohodka), in sicer do 1. avgusta 2016. Za leto 2015 je informativni izračun dohodnine izdan vsem davčnim zavezancem, ki so imeli kakršenkoli dohodek, ki se všteva v letno odmero dohodnine, ne glede na znesek dohodka.

V letno davčno osnovo za odmero dohodnine se vključujejo tudi dohodki, ki jih rezidenti Slovenije prejmejo v tujini. Če so zavezanci dohodke, prejete v tujini, napovedali že med letom, so ti dohodki vključeni v informativni izračun dohodnine. Če zavezanci dohodkov, prejetih v tujini, niso napovedali že v letu 2015, so dolžni te dohodke napovedati najpozneje v ugovoru zoper informativni izračun dohodnine oziroma v napovedi za odmero dohodnine.

Odbitek tujega davka se prizna pri izračunu ali poračunu dohodnine na letni ravni le, če zavezanec uveljavlja odbitek tujega davka v ugovoru zoper informativni izračun dohodnine (ne glede na predhodno uveljavljanje tujega davka pri odmeri akontacije dohodnine) oziroma v napovedi za odmero dohodnine.

Ugovoru zoper informativni izračun dohodnine oziroma letni napovedi za odmero dohodnine je treba priložiti ustrezna dokazila o obstoju davčne obveznosti v tujini, tj. znesek davka, plačanega v tujini, osnovo za plačilo davka ter dejstvo, da je znesek davka, plačan v tujini, dokončen in dejansko plačan.

Stroške prehrane in prevoza v zvezi z delom v tujini mora zavezanec uveljavljati na zakonsko predpisan način, sicer izgubi pravico, tj. najpozneje v roku za vložitev ugovora na informativni izračun dohodnine oziroma v roku za vložitev napovedi za odmero dohodnine, če mu informativni izračun ni bil izdan, to je do 1. avgusta 2016. Podrobnejše informacije glede dohodkov, doseženih iz zaposlitev v tujini pri tujem delodajalcu, so objavljene na spletni strani finančne uprave.

V letno davčno osnovo se ne vključujejo več prejeti dohodki, doseženi z oddajanjem premoženja v najem, in dohodki, doseženi z opravljanjem dejavnosti, če se davčna osnova ugotavlja z upoštevanjem dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov. Navedeni dohodki so obdavčeni cedularno.

Informativni izračuni dohodnine bodo zavezancem od 1. junija dostopni tudi elektronsko prek sistema eDavki, če imajo digitalno potrdilo in so v omenjeni sistem registrirani. To pomeni, da ima v tem primeru zavezanec možnost vpogleda v svoj informativni izračun dohodnine prek svojega računalnika.

 

Ne spreglejte