Sreda, 24. 9. 2014, 19.14
8 let, 7 mesecev
Miro Cerar: Javnofinančne težave so resne, a premostljive
Cerar je v pogovoru za Studio ob 17 spomnil na zaveze, ki jih je država dala Evropski komisiji, partnerjem v EU in mednarodnim finančnim ustanovam. Če vlada in DZ ne bosta ukrepala, se lahko po Cerarjevih besedah zgodi tudi negativni scenarij potrebe po zunanji pomoči in nadzoru tako imenovane trojke.
A za zdaj je Slovenija po zagotovilih predsednika vlade še sposobna, da s hitrim in ustreznim ukrepanjem sama najde pot iz javnofinančnih težav. Pozornost bo treba posvetiti ravni porabe, ukrepi pa bodo znani v prihodnjih tednih. Že v prihodnjih dneh naj bi bila znana tudi odločitev o morebitnem rebalansu letošnjega proračuna.
Cerar je priznal, da je manevrski prostor za javnofinančno ukrepanje omejen in da od začrtane poti ni mogoče veliko odstopati, a vlada bo poskušala znotraj teh okvirov z inovativnimi pristopi doseči isti cilj. "Cilj je jasen, a poti do tja so lahko različne," je ponazoril.
Glede izjav ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča o nekaterih strateških infrastrukturnih projektih, kot sta drugi tir Koper‒Divača in tretja razvojna os, je še enkrat zagotovil, da se vlada nikakor ni odrekla tovrstnim projektom. Se bo pa treba najprej posvetiti vzdrževanju obstoječe infrastrukture in si nato za velike projekte prizadevati najti finančna sredstva. Do takrat pa naj bi že začeli druge vmesne ukrepe, kot je izvlečni tir v Luki Koper.
Vlada namerava spodbujati naložbe, ki imajo multiplikativne gospodarske učinke, sredstva zanje pa bo pridobivala tudi z odpravljanjem ovir na poti k bolj učinkovitemu črpanju sredstev EU, je dejal.
Glede dogovora s sindikati javnega sektorja o varčevanju si Cerar želi, da bi bila ta težava že rešena, čeprav so pred volitvami menili, da bi bilo dobro s tem vprašanjem še počakati. Vendar takrat niso imeli na voljo vseh javnofinančnih podatkov, je pojasnil.
Sam si zakonodajo razlaga tako, da Janez Janša mandata ne bi smel izvrševati. Ker pa so mnenja različna, se mu zdi prav, da se je oblikovala skupina pravnikov, ki bo proučila, kaj storiti. Vsekakor pa treba po Cerarjevih besedah v zakonodaji urediti, da nekdo, ki je pravnomočno obsojen na zapor, ne more sedeti v parlamentu. Predlog SDS, da v komisiji DZ za nadzor obveščevalnih služb sedi Janša, pa je za Cerarja popolnoma nesprejemljiv. "To je še en dokaz, kako smo v nekih pogledih še učenci demokratične in pravne kulture," je dejal.