Ministrstvo za pravosodje je po pooblastilu vlade stavkovnemu odboru slovenskih sodnikov posredovalo predlog za sporazumno prekinitev stavke in nadaljevanje pogajanj.
Začetek pogajanj je vezan na podpis sporazuma o prekinitvi stavke in izdajo odločbe ustavnega sodišča, je pojasnil pravosodni minister Aleš Zalar.
Ministrstvo upa na čimprejšnji odgovor
Ob tem je izrazil upanje, da bo stavkovni odbor predlog obravnaval čim prej, saj mora ministrstvo poročati vladi o uresničitvi sklepa do 1. januarja 2009. Stavkovni odbor zagotovo potrebuje nekaj časa, da to pobudo premisli, da jo pretehta, je ocenil Zalar in dodal, da so pripravljeni stavkovnemu odboru dati dodatna pojasnila glede sporazuma o prekinitvi stavke, pripravljeni pa so tudi iskati skupen dogovor glede formulacije sporazuma.
Kot minister pa Zalar dvomi, da je v interesu sodnikov, da ne bi sprejeli "ponujene roke sodelovanja oz. geste dobre volje, ki jo zdaj izvajamo na ta način, da čim prej pridemo do končne rešitve problema". Sodniki si ves čas prizadevajo, da bi se ta problem rešil v skladu z odločbo ustavnega sodišča in prav to želi tudi ministrstvo za pravosodje, je poudaril. "Če je realno pričakovati, da bo ustavno sodišče odločilo do konca leta, potem najbrž res ni posebnih ovir, da se ne bi vse od zavez iz predlaganega sporazuma začele nemudoma realizirati," je ocenil minister.
Zaveza k spoštovanju odločbe ustavnega sodišča
Ministrstvo predlaga, da se v sporazum o prekinitvi stavke uvodoma zapišejo ugotovitve, da se koalicijski partnerji v koalicijskem sporazumu za mandat 2008-2012 zavezujejo, da bodo sprejeli novelo zakona o sodniški službi zaradi uskladitve plačnega sistema za pravosodne funkcionarje z ustavo in da bodo koalicijski partnerji dosledno spoštovali odločbe ustavnega sodišča. Zapisali pa naj bi tudi ugotovitev, da je ustavno sodišče 7. decembra 2006 že odločilo o sodniških plačah in da ponovno odloča o tem.
Pogoj za začetek pogajanj sta prekinitev stavke in odločba ustavnega sodišča
Vlada bo predložila prvi predlog za vsebinsko ureditev plačnih razmerij sodnikov, ki bo celovito urejal vsa odprta vprašanja (plačni razredi, dodatki, del plače za redno delovno uspešnost in drugo) takoj po podpisu sporazuma o prekinitvi stavke in izdaji odločbe ustavnega sodišča, je predlog pojasnil Zalar. V skladu s predlogom naj bi pogajalska skupina začela z usklajevanji oziroma pogajanji nemudoma po prejemu prvega predloga vlade za vsebinsko ureditev plačnih razmerij sodnikov in pripravila izhodišča za normativno ureditev.
Zalar želi ponovno okrepiti avtoriteto sodišč in zaupanje državljanov v sodstvo
"Ministrstvo za pravosodje želi s tem predlogom za sporazumno prekinitev stavke in za obnovitev sporazumnega reševanja plačne problematike zagotoviti sodnikom v RS položaj, ki bo v celoti skladen z ustavnim načelom neodvisnosti sodnikov in načelom delitve oblasti, ter na ta način okrepiti avtoriteto sodišč in zaupanje državljanov v sodstvo," je pojasnil Zalar.
"Mi ponujamo iskanje sporazumne rešitve"
Stavkovni odbor po besedah predsednice Janje Roblek za prekinitev stavke pričakuje konkretne predloge vlade v zvezi s stavkovnimi zahtevami in minister je prepričan, da se predlog "močno nanaša na stavkovne zahteve". Kot je pojasnil, se na stavkovne zahteve nanaša v delu, kjer je govora o postopku, po katerem se pride do rešitve, saj že sklep o stavki stavkovni odbor zavezuje, da si ves čas prizadeva iskati sporazumno rešitev. "Mi ponujamo iskanje sporazumne rešitve," je poudaril Zalar.
Predlog ministrstva je usmerjen v iskanje rešitev, ki bodo imele podporo v zakonu o sodniški službi, kar pa je po Zalarjevih besedah tudi prva od treh stavkovnih zahtev. Poleg tega ministrstvo v predlogu poudarja, da je v interesu vseh, tako vlade kot predvsem tudi državljanov, da imajo sodniki zagotovljen položaj, kakršnega terja ustava. Ob tem je Zalar izpostavil načelo delitve oblasti, kar pomeni tudi ustrezno primerljivost položajev nosilcev sodne, zakonodajne in izvršne oblasti, kar je vsebina druge stavkovne zahteve.
Ministrstvo in vlada pa po Zalarjevih besedah v tem trenutku ne moreta ponuditi predloga za konkretno uvrščanje sodnikov v plačne razrede ali druge elemente sodniške plače. Ob tem je poudaril, da bo vlada prvi predlog pripravila z vidika celovite rešitve, kar pomeni, da se ne bodo ukvarjali samo z vprašanji, ki jih odpirajo stavkovne zahteve. Spomnil je še, da bodo še vedno obstajale določene finančne omejitve pri prenovi plačnega sistema.
Stavkovni odbor pričakuje konkretno ponudbo
Stavkovni odbor slovenskih sodnikov bo ponudbo za prekinitev stavke obravnaval z vso resnostjo in konstruktivno, je pojasnil član stavkovnega odbora Miodrag Đorđević. Po njegovi oceni "gre za ponudbo za prekinitev stavke, ne pa za ponudbo, ki bi se nanašala na postavljene stavkovne zahteve", zato osebno prekinitvi stavke nasprotuje.
V skladu s predlogom bo vlada dala ponudbo šele po prekinitvi stavke in izdani odločbi ustavnega sodišča, torej se stavkovne zahteve ne rešujejo, ampak se čaka, je pojasnil član stavkovnega odbora in vrhovni sodnik Đorđević in dodal, da zato ne vidi posebnega razloga za prekinitev stavke.
Če bo odločitev ustavnega sodišča ustrezna, bi odbor sam prekinil stavko
Izhodišča so sicer zapisana tudi v koalicijski pogodbi, vendar po njegovem mnenju to ni konkretna ponudba, ki bi bila naslovljena na postavljene stavkovne zahteve. "O tem se bomo šele pogajali, ko bo znana odločitev ustavnega sodišča," si predlog ministrstva za pravosodje razlaga Đorđević. Pri čemer je omenil možnost, da bo stavkovni odbor sam prekinil stavko, če bo odločitev ustavnega sodišča ustrezna, saj računajo, da bo vlada spoštovala odločbo ustavnega sodišča.
"To ni ponudba v zvezi s stavkovnimi zahtevami, ampak nakazuje možnost reševanja zahtev sodnikov in reševanja položaja sodstva nasploh, kar mi pozdravljamo, ker prihaja do dialoga in se je stvar premaknila z mrtve točke," je dejal Đorđević. Ponovil pa je osebno stališče, da predlog ne rešuje konkretnih zahtev.
Đorđević: Tudi nam stavka ni v interesu
Kakšna bo odločitev stavkovnega odbora, še ni znano, saj je v njem pet članov. Đorđević pričakuje, da bodo o tem odločali do srede prihodnjega tedna, saj se predsednica stavkovnega odbora Janja Roblek mudi na službeni poti v tujini. Kot je dejal, bodo predlog preučili z vso odgovornostjo in pretehtali vse možnosti, ker tudi njim ni v interesu, da stavka traja.