Mineva pet let od smrti nekdanjega predsednika države in dolgoletnega premierja Janeza Drnovška. Ob obletnici so se ga spomnili v Gibanju za pravičnost in razvoj, ki ga je ustanovil prav on.
Gibanje za pravičnost in razvoj ter občina Zagorje ob Savi so se ob peti obletnici smrti nekdanjega predsednika države Drnovška pri spominskem obeležju poklonili njegovemu spominu.
Pejovnik: Slovenija takšnega človeka, kot je bil Drnovšek, ta hip zelo potrebuje
Predsednik gibanja Stane Pejovnik je povedal, da Slovenija takšnega človeka, kot je bil Drnovšek, ta hip zelo potrebuje. Kot je dejal Pejovnik, je bil Drnovšek moder, preudaren in odločen, nikoli prehiter. Pejovnik nikdar ne bo pozabil Drnovškovega javljanja iz Ambrusa glede romske družine Strojan, prav tako ne bo pozabil pogovorov z njim, v katerih so se zavedali, da svet potrebuje neko novo družbeno pogodbo.
Če je kdo videl daleč naprej, je to bil po Pejovnikovi oceni zagotovo Drnovšek, ki je bil ustanovitelj Gibanja za pravičnost in razvoj. Gibanje danes šteje približno 3000 članov.
Švagan: Drnovšek je kot politični voditelj vedno na prvo mesto postavljal človeka
Župan občine Zagorje ob Savi Matjaž Švagan je poudaril, da so Drnovška s ponosom klicali "naš Jano". Pred štirimi leti se je občina odločila postaviti spomenik pokojnemu Drnovšku, ki so ga letos dopolnili tudi s ploščo. Na njej so napisane vse pomembne Drnovškove funkcije v Sloveniji in nekdanji skupni državi. Švagan je dejal, da je bil Drnovšek častni občan občine Zagorje ob Savi in da je kot politični voditelj vedno na prvo mesto postavljal človeka, naravo, šele na to pa kapital. "Zagorjani smo bili ponosni na Drnovška, smo in bomo tudi v prihodnje," pravi Švagan.
"Danes je dan spomina, naj nam ta dan vlije energijo, upanje za naprej"
Tudi po njegovi oceni bi Slovenija danes potrebovala človeka, kot je bil Drnovšek. Prav iz njegovega dela pa Zagorjani črpajo pozitivno energijo. "Danes je dan spomina, naj nam ta dan vlije energijo, upanje za naprej. Pokojni Drnovšek je rekel, vsak dan je nov dan, vsak dan je rojstni dan, ki ga je treba spoštovati," je še dejal Švagan.
Ob peti obletnici Drnovškove smrti so v Kulturnem domu v Zagorju ob Savi odprli tudi razstavo fotografij, ki so avtorska dela fotografov, članov društva Enooki. V Slovenski kinoteki v Ljubljani pa bo popoldne spominska projekcija dokumentarnega filma Toma Križnarja in Maje Weiss Darfur, vojna za vodo.
"Odličen organizator političnih procesov in človek odločitev z izjemno avtoriteto"
Politični sopotniki Drnovška opisujejo kot odličnega organizatorja političnih procesov in človeka odločitev z izjemno avtoriteto. Drnovšek je dolga leta vodil tudi LDS, stranko, ki je nastala iz ZSMS. Njegov predhodnik v vodstvu stranke je bil Jožef Školč, ki je tudi pozneje ostal njegov politični sopotnik. Ob obletnici Drnovškove smrti je poudaril, da je pri njem treba ceniti zlasti njegove pretehtane odločitve.
Prvi predsednik vlade, danes pa evropski poslanec Lojze Peterle ima najlepši spomin na zadnje srečanje z Drnovškom jeseni 2007. Kot je pojasnil Peterle, sta se tedaj pogovarjala predvsem o etiki v politiki.
"Napreden, izkušen in vizionarski politik"
V LDS so ob tej priložnosti zapisali, da je bil Drnovšek napreden, izkušen in vizionarski politik, ki je Slovenijo popeljal na pot demokratične evropske države, članice EU in zveze Nato. Pečat, ki ga je pustil v slovenskem političnem in družbenem prostoru, po mnenju LDS ne bo nikoli pozabljen.
Njegovemu spominu so se v petek poklonili tudi na predvečer obletnice na spominskem večeru v ljubljanski knjigarni Konzorcij.
Vodja kabineta predsednika republike Alja Brglez pa je že v petek, v imenu predsednika republike Boruta Pahorja, položila venec na grob Janeza Drnovška.