Nedelja, 31. 7. 2022, 8.37
2 leti, 4 mesece
Milan Kučan ne vidi povezave, zato je šel ...
Pod Vršičem zadnjo julijsko nedeljo tradicionalno poteka slovesnost pred Rusko kapelico, ki so jo ruski vojni ujetniki med prvo svetovno vojno postavili v spomin na tovariše, ki so umrli med gradnjo ceste čez Vršič. Letos je spričo vojne v Ukrajini načrtovan le kratek pietetni dogodek za člane in prijatelje Društva Slovenija-Rusija.
Leta 2016 je ob obisku ruskega predsednika Vladimirja Putina Slovenija obstala. Danes pa ob povsem spremenjenih geopolitičnih razmerah le kratek pietetni dogodek za člane in prijatelje Društva Slovenija-Rusija. Manjkal je ves slovenski politični vrh na čelu s predsednikom republike Borutom Pahorjem in predsednikom vlade Robertom Golobom.
Se je pa dogodka udeležil bivši predsednik Milan Kučan.
"Tak odziv je napačen"
"Zakaj je kasneje ta slovesnost dobila politično obeležje, zakaj si ga je prisvojila politika, zakaj se je komercializirala, to je seveda drugo vprašanje. Je pa prav letos priložnost, da se znova vrne temu, kar je nekaj bila – k pietetnemu spominu na tragedijo, ki se je dogodila," je dejal Kučan.
Putin je Slovenijo pred kratkim uvrstil na seznam neprijateljskih držav. Kljub temu je nekdanji predsednik države prepričan, da je odziv slovenskega političnega vrha glede letošnjega dogodka ob Ruski kapelici napačen.
"Onkraj politike je še nekaj, je človečnost. In ne razumem, zakaj je tudi to slovesnost bilo treba slovenski politiki izkoristiti za to, da je poglobila delitve med nami."
Kučan: Med poklonom umrlim in vojno v Ukrajini ne vidim povezave
Kot je Kučan še dejal za Delo, namreč ne vidi nobene povezave med poklonom umrlim pri kapelici in vojno v Ukrajini. Podobno razmišlja tudi nekdanji predsednik društva Slovenija-Rusija Saša Geržina, ki je poudaril, da je treba dolgoletno tradicijo ohraniti prav v teh težkih časih.
V društvu, kjer vsako poletje organizirajo slovensko-rusko srečanje, so že februarja obsodili rusko agresijo na Ukrajino in poudarili, da "za Društvo Slovenija-Rusija ob tem ni nobenega dvoma in da Ruska kapelica pod Vršičem ostaja simbol miru in kulture spoštljivega spominjanja".
Izrazili so tudi solidarnost z Ukrajinskim narodom. A vendarle se je danes našel tudi kakšen politik, Zmago Jelinčič Plemeniti že tradicionalno ni izpustil slovesnosti pri Ruski kapelici. "Mojo mamo in mojo babico, ki sta bili v nacističnem koncentracijskem taborišču Ravensbrück, so rešili ruski vojaki. In jaz tega ne pozabim," je povedal Jelinčič.
Ugledni direktorji slovenskih podjetij, ki odlično poslujejo z Rusijo, med njimi sta bila denimo direktor Krke Jože Colarič in direktor Iskratela Robert Kuzmič, pa so se potrudili, da so se kameram izognili.
"Letos kapelica še bolj potrebuje ljudi"
"Letos, še bolj kot v preteklih desetletjih miru, kapelica potrebuje ljudi, da v tišini prižgejo svečko ali položijo venec. Za duše umrlih pod plazom in proti vsem vojnam, nasilju, uničenju in okrutnosti, v katero pelje slepo sovraštvo. Za človečnost, strpnost in modrost. Za mir," so pred dogodkom zapisali pri Društvu Slovenija-Rusija.
Letos so se dogodka udeležili le redki predstavniki gospodarstva in nekdanji predsednik Milan Kučan. Manjkal pa je ves slovenski politični vrh.
210