Hrvaški predsednik trdi, da so med 2. sv. vojno Istro vse do Trsta osvobodili hrvaški partizani in da bi morala biti Slovenija hvaležna, saj bi sicer "gledala na morje z oddaljenosti 20 km".
Kot je predsednik Hrvaške Stjepan Mesić dejal na predavanju študentom zagrebške Fakultete za politične vede, med katerim se je vrnil tudi v čas druge svetovne vojne, so se takrat hrvaške partizanske enote bojevale v Istri vse do Trsta, medtem ko so se slovenski partizani borili proti fašistom in domačim izdajalcem predvsem na avstrijski meji. "Če hrvaške enote ne bi osvobodile omenjenega prostora, bi danes Slovenija gledala na morje z oddaljenosti 20 kilometrov," je dejal hrvaški predsednik.
"Slovenija ni problem Hrvaške, temveč Evropske unije"
Pri tem je ponovil, da Hrvaška ne more sprejeti slovenskih zahtev po celovitem Piranskem zalivu in da je Badinterjeva komisija izrecno povedala, da bodo meje nekdanjih republik SFRJ postale meje novih samostojnih držav. Menil je tudi, da "Slovenija ni problem Hrvaške, temveč Evropske unije". "Naj EU poskrbi za to," je ponovil.
Mesić: Treba je tudi malo načelnosti
Poudaril je, da sta bili Hrvaška in Slovenija v sporu glede meje tudi v času, ko je Slovenija vstopila v EU. "Isti mejni spor, ki ga ima Hrvaška s Slovenijo, je imela Slovenija z nami, ko se je priključila EU. Torej je treba tudi malo načelnosti," je dejal Mesić.
Rešitev ali zamrznitev spora
Znova je poudaril, da je omenjeni spor možno urediti na Meddržavnem sodišču v Haagu, "kar Slovenija zavrača". Hrvaški predsednik je izrazil prepričanje, da bosta državi na koncu prišli do rešitve ali pa da bosta "spor enostavno zamrznili, kot je zamrznjen spor s Črno goro".
Türk za bolj strpen in resen dialog s Hrvaško
Predsednik republike Danilo Türk je v komentarju izjave hrvaškega predsednika Stipeta Mesića, da so Trst med drugo svetovno vojno osvobodili Hrvati, dejal, da opaža, da je prisotne nekaj vročekrvnosti, vendar meni, da to ne pomaga, zato se ne želi odzivati na vsako konkretno izjavo. Ob tem se je zavzel za bolj strpen in resen dialog.
"Imamo namreč spor, ki ga moramo rešiti in se moramo predvsem posvetiti temu, kako ga bomo rešili. Vsak spor se da rešiti, vprašanje je le, če imamo dovolj jasna načela in dovolj dobre mehanizme, da ga rešimo," je dejal Türk ob robu obiska v Pokrajinskem muzeju v Mariboru.
Kacin: Mesićeva izjava je neverjetna
"Izjava Predsednika Republike Hrvaške Stipe Mesića, ki jo je v zvezi z osvoboditvijo Istre in Trsta, izrekel študentom Fakultete za politične vede, je neverjetna," je na svoji spletni strani zapisal evropski poslanec Jelko Kacin. Četudi jo je izrekel po pomoti ali v svoji prislovični prostodušnosti je še vedno javna izjava najvišjega predstavnika hrvaške države, je dejal Kacin.
"Po bušizmih še mesićizmih"
"Populizem ni način, ki bi bil primeren za predsednika države in ne prispeva k dobrososedskim odnosom. Ne le, da izjava ni prijateljska, je tudi nedostojna," meni Kacin. "Čeprav se zdi, da z njo žali slovenska čustva, pa v svojem bistvu gospod predsednik pravzaprav smeši samega sebe in hrvaško državo. Kot smo se morali navaditi na bušizme, nas bo do konca njegovega mandata zagotovo doletelo že nekaj mesićizmov te vrste. Škoda," je zaključil Kacin.
Stanovnik se bo odzval v soboto v Zagrebu
Predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Janez Stanovnik je za spletno stran RTVSLO dejal, da bo v soboto v Zagrebu slovesnost ob 65. obletnici ustanovitve 10. zagrebškega korpusa, kamor odhaja tudi sam in da se bo takrat odzval na izjave hrvaškega predsednika Mesića, prej pa o tem ne namerava govoriti.
V Zavodu 25. junij odločno zavračajo žaljiv nastop hrvaškega predsednika in obžalujejo, da s takšnimi izjavami neodgovorno spodbuja napetosti med državama in narodoma. Po njihovih navedbah so zgodovinska dejstva povsem drugačna. Iz imen na partizanskih spomenikih v vaseh Bazovica, Trebče, Opčine, Prosek, Križ, Nabrežina in drugih v okolici Trsta se namreč jasno vidi, da je bila večina padlih pri osvobajanju Trsta Slovencev.
"Slovenska politika naj bo odločna in zelo previdna"
Mesićeva izjava je po mnenju Zavoda 25. junij še eno opozorilo slovenski politiki, naj bo odločna in zelo previdna, ko gre za dogovarjanje s hrvaškim političnim vodstvom. Če se danes, ko rabijo slovensko podporo, poslužujejo takšnih potvarjanj zgodovine s ciljem, da bi obdržali zasedene dele slovenskega ozemlja in morja, se lahko vprašamo, kako se bodo obnašali, če do vključitve Hrvaške v EU in Nato mejnih vprašanj ne bomo rešili, so še zapisali v sporočilu za javnost.