Petek, 25. 11. 2011, 13.53
9 let
Medijska prepoznavnost kot adut v volilni tekmi (2. del)

V včerajšnjem prvem delu smo objavili podatke za prve štiri volilne enote, danes pa še za preostale, k temu pa dodajamo še mnenje strokovnjaka iz agencije, ki se ukvarja z raziskavami javnega mnenja. Na vseh listah v vseh volilnih enotah namreč najdemo znane ljudi, ki opravljajo pomembne funkcije v gospodarstvu in v javni upravi, znane športnike, sicer predvsem nekdanje, pa bolj ali manj znana imena iz kulture, estrade in drugih področij javnega življenja. Ob tem znova poudarjamo, da je seveda kategorija, kdo je znan in kdo ne, tudi relativna in stvar osebne presoje posameznika. Zato je tudi naš izbor tako imenovanih znanih javnih in medijsko prepoznavnih imen na listah kandidatov za predčasne volitve v državni zbor izrazito arbitraren, zato seveda dopuščamo možnost, da smo koga izpustili, seveda pa ne namenoma. Kaj smo upoštevali kot kriterij, pa lahko preberete v prvem delu prispevka.
Na listi Stranke za trajnostni razvoj Slovenije (TRS) zasledimo gledališkega igralca Igorja Sancina, na listi Zares nekdanjo direktorico Cetisa Celja Simono Potočnik, na listi Nove Slovenije pa Janeza Lavreta, direktorja Splošne bolnišnice v Slovenj Gradcu. Kot kandidati SD bodo poskušali prepričati Stane Rozman, nekdanji odličen celjski atlet v nekdanji skupni državi, zdaj direktor Pokrajinskega muzeja Celje, prejšnji velenjski župan Srečko Meh, Zlatko Halilovič, bivši poveljnik specialne enote ministrstva za notranje zadeve. Na listi SDS najdemo Zofijo Mazej Kukovič, nekdanjo zdravstveno ministrico, in Ljuba Žnidarja, župana občine Polzela, na Virantovi listi pa Marka Pavliho, nekdanjega podpredsednika DZ, na listi SLS Uroša Rotnika, nekdanjega direktorja TEŠ-a in Romana Kramerja, vodjo skupine za EU projekte v MO Celje, na listi Pozitivne Slovenije pa Mirana Gajška, ljubljanskega mestnega urbanista, in Stanka Stepišnika, direktorja celjskega podjetja EMO Orodjarna, na listi LDS pa Ivana Eržena, državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje.
Tako na listi Pozitivne Slovenije zasledimo Boruta Ambrožiča, zastopnika pacientovih pravic v Mariboru, in Petra Vilfana, nekdanjega odličnega košarkarja Olimpije in reprezentanta, zdaj pa športnega komentatorja, za Stranko enakih možnosti (SEM-Si) kandidira Rastko Plohl, predsednik neodvisnih sindikatov Slovenije, na listi SD pa si politike na državni ravni znova želi nekdanji mariborski župan Boris Sovič. SDS je v tej volilni enoti zastavil kar nekaj znanih imen: Katjo Šobo, nekdanjo predsednico študentske organizacije, Gregorja Pivca, direktorja UKC Maribor, mariborskega podžupana Tomaža Kanclerja, televizijskega voditelja Stojana Auerja in evropskega poslanca Milana Zvera. Na listi Nove Slovenije kandidira Martin Mikolič, nekdanji poslanec in župan občine Rogatec, za TRS ena od njenih ustanovnih članic, publicistka in pisateljica Manca Košir, ter sindikalist Skei -Tam Drago Gajzer. Na Virantovi listi najdemo Janija Soršaka, nekdanjega direktorja Urada za varstvo konkurence, in Cvetko Žirovnik, nekdanjo pomočnico generalnega direktorja RTV Slovenije. Za SMS – Zelene prepričujeta šef sekcije avtoprevoznikov Andrej Klobasa, ki je večkrat zagrozil z zaporo cest, in nekdanja sanjska ženska Miša Margan, za Stranko slovenskega naroda pa nekdanja predsedniška kandidatka Monika Piberl, za DeSUS mariborski podžupan in televizijec Janez Ujčič, za Zares publicist in pisatelj Franček Rudolf, za LDS pa Tomaž Orešič, nesojeni kandidat za gospodarskega ministra po nezaupnici Pahorjevi vladi.
Med znanimi kandidati pa na listi LDS najdemo Aleksandra Jevška, upokojenega direktorja kriminalistične policije, na listi TRS Darka Rudaša, predsednika foruma romskih svetnikov, na listi Pozitivne Slovenije Boštjana Štefančiča, vodjo kabineta kmetijskega ministra in Mariko Kardinar, nekdanjo svetovno prvakinjo v kegljanju. Za Novo Slovenijo prepričuje nekdanji poslanec Jožef Horvat, za SLS Miran Vuk, župan občine Zavrč, za Zares nekdanji državni sekretar na ministrstvu za visoko šolstvo József Györkös, za Virantovo listo murksosoboški župan Anton Štihec in Irma Benko, dolgoletna direktorica in urednica Murskega vala in Vestnika, za SDS pa veleposlanik Vladimir Kolmanič in župan občine Središče ob Dravi Jurij Borko.
Odzvali so se samo v agenciji Valicon, za katero je njen predsednik Zenel Batagelj povedal, da je prvi, ki je imel na listah znane osebe, Zoran Janković, na lokalnih volitvah. "Tam mu je uspelo, vprašanje pa je, kakšen bi bil rezultat, če ne bi imel teh znanih oseb oziroma, kakšen bi bil, če bi postavil na liste politike. Seveda pa je vedno tudi vprašanje, kaj se zgodi, ko stranki za listo zmanjka politikov. Med neznanimi osebami in znanimi, všečnimi osebami, ki pa seveda morajo uživati neko stopnjo ugleda in zaupanja na lokalni sceni, je to drugo vedno boljša izbira," pravi Zene Batagelj.
Dodaja, da so z vidika tipa znane osebnosti v preteklosti gospodarstveniki dobro kotirali, sploh če so bili to "lokalci". Na primer Kovačič na Dolenjskem. "Raziskave, ki smo jih delali v zadnjem času, kažejo, da menedžmentu ugled močno pada, tako da je treba biti izredno pazljiv, katerega menedžerja izbereš. Idealni so menedžerji, ki so se umaknili pred 2008, ali pa menedžerji srednje velikih rastočih podjetij, ki so prepoznavni v svojih regijah. Še ena zanimivost, glede na raziskave ugleda ne le pri nas, temveč tudi na evropski ravni, največji ugled uživajo gasilci. Me prav zanima, koliko gasilcev je na listah," se še retorično sprašuje Zenel Batagelj iz Valicona.