Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
15. 9. 2008,
15.24

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 15. 9. 2008, 15.24

8 let, 6 mesecev

Medicinske sestre napovedale stavko

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Medicinske sestre niso zadovoljne s pogajanji za uskladitev plač, zato za četrtek napovedujejo belo stavko.

Na pogajanjih so se sicer dogovorili, da bodo srednjim medicinskim sestram plače uskladili na podlagi nacionalnih poklicnih kvalifikacij, ki bodo vpeljane v roku štirih mesecev. Medtem bodo babice izenačene z diplomiranimi babicami, njihove plače pa bodo nižje za dva plačna razreda. Izdelava nacionalnih poklicnih kvalifikacij in sprememba kolektivne pogodbe "Tiste medicinske sestre, ki imajo srednješolsko izobrazbo, opravljajo pa dela, ki se približujejo tistim diplomiranih medicinskih sester, bodo začasno dobivale dodatno plačilo v obliki dodatka za povečan obseg dela. Takoj pa bomo pristopili k izdelavi nacionalnih poklicnih kvalifikacij in k spremembi kolektivne pogodbe za to dejavnost," je pojasnil minister za javno upravo Gregor Virant.

Stroka zagotavlja, da bi že s februarjem prihodnje leto lahko uveljavljali nacionalne poklicne kvalifikacije, pa je po pogajanjih dejala predsednica Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije Jelka Mlakar. Kvalifikacije bodo speljali za 11 strokovnih področij. "To je lep obet za vse zaposlene v zdravstveni negi, da skozi sistem certificiranja dokažejo, da delajo na zahtevnejših delovnih mestih in da bodo ustrezno temu tudi plačani," je še dodala.

Po več letih rešili problem nagrajevanja srednjih medicinskih sester Problem nagrajevanja srednjih medicinskih sester obstaja že več let, če ne celo desetletij, zdaj pa so ga rešili, je dejal minister za javno upravo. Razlika med diplomiranimi medicinskimi sestrami in srednjimi sestrami, ki sedaj znaša od devet do 10 plačnih razredov, se bo zmanjšala tako, da bodo srednje sestre v intenzivni terapiji tri pridobile 20 odstotkov, srednje sestre v intenzivnih terapijah ena in dva pa 12 odstotkov, je pojasnil. Tako se bo poznala razlika od običajnega dela srednjih medicinskih sester in se bodo tudi precej približale plačam diplomiranih medicinskih sester, kljub temu pa bo med njimi še ostala določena razlika, poudarja Virant.

"Pri babicah pa je zgodba drugačna: Srednje in diplomirane babice imajo popolnoma identične opise delovnih mest, zato bodo babice s srednješolsko izobrazbo sistematizirane na delovnih mestih babic v sedmi tarifni skupini z odbitkom dveh plačnih razredov, tako da bo razlika v plači med njimi osem odstotkov," je še pojasnil.

Virant: Ta rešitev ne bo stala praktično nič Ta rešitev po ministrovih besedah zadeva približno 1000 od vseh 18.000 zaposlenih v zdravstvenih negi. Na vprašanje, koliko bo ta rešitev finančno težka, je minister poudaril, da ta rešitev "pravzaprav ne bo stala nič, saj bi na teh delovnih mestih že zdavnaj morale biti zaposlene diplomirane medicinske sestre oz. sestre z nacionalno poklicno kvalifikacijo. Torej govoriti o tem, da bo to karkoli stalo, je deplasirano, ker je šlo za očitno napako v sistemu, ki se je vlekla dolga leta oz. desetletja", je dejal minister.

SD opozarjajo na pomanjkljivosti novega plačnega sistema Predsednik SD Borut Pahor je poudaril, da bodo v primeru uspeha na volitvah sklenjen dogovor med socialnimi partnerji spoštovali, a ker se že kažejo problemi, bodo razmišljali o alternativah, ki bi bile z vidika njihovega načelnega zagovarjanja večje avtonomije v javnem sektorju dolgoročno uspešnejše.

Bugarič: Mnoge skupine v plačnem sistemu terjajo drugačen pristop Bojan Bugarič trdi, da je nov sistem ena največjih birokratskih ovir za uspešen razvoj tistih delov javnega sektorja, ki ne sodijo v ožji sistem državne uprave. Logiko, ki naj bi veljala zgolj za birokrate, za uradnike namreč razširja še na vse ostale - na šolstvo, zdravstvo, novinarje, zdravnike, je dejal Bugarič in opozoril, da pa vse te skupine v plačnem sistemu terjajo popolnoma drugačen položaj in pristop.

LDS: Javni uslužbenci izgubljajo upravičene dodatke Iz LDS pa so sporočili, da je plačna reforma potrebna temeljitih popravkov. V sporočilu za javnost so zapisali, da se bo z ukrepi potrebno čim prej soočiti, če v naslednjih štirih letih ne želimo doživeti ponovnega stavkovnega vala. Po prepričanju Liberalne demokracije javni uslužbenci izgubljajo upravičene dodatke.

Ministrstvo in sindikata sklenili dogovor za poslovne sekretarje Predstavniki šolskega ministrstva, sindikatov Sviz in VIR so medtem sklenili dogovor glede plač poslovnih sekretark v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Kot je pojasnila generalna direktorica direktorata za vrtce in osnovno šolstvo Mojca Škrinjar, so našli rešitev v okviru zakona, kar pomeni višje plačne razrede ob soglasju ministra in župana.

Golobič: Sedanji plačni sistem je nevaren Predsednik Zaresa Gregor Golobič je ocenil, da je plačni sistem, ki ga je ustvarila sedanja vlada, nevaren za razvoj javnega sektorja, ker prenaša birokratsko logiko na celoten javni sektor, ker je "izključno merilo" stopnja šolanja in pa zato, ker so razlike med poklici osnovane "na trenutnih razmerjih moči na trgu dela".

Stavka računovodij? Za računovodje, ki so se dopoldne zbrali pred poslopjem Sviza in zahtevali sestanek, pa so se dogovorili za analizo primerjalnih računovodskih mest na ostalih zavodih. Na podlagi analize primerjalnih računovodskih delovnih mest na ostalih javnih zavodih, ki jo morata do 5. oktobra izdelati ministrstvi za šolstvo in javno upravo, bomo reševali stvari naprej," je o sklenjenem dogovoru za računovodje povedala državna sekretarka na ministrstvu za šolstvo in šport Alenka Šverc.

Predstavnica računovodij pa je medtem dejala, da se stavka zdi neizogibna, je poročal Kanal A. Prav tako stavko napovedujejo vozniki rešilcev.

Ne spreglejte