Ponedeljek, 15. 9. 2008, 19.27
8 let, 6 mesecev
MDDSZ: Vlada v tem mandatu z različnimi ukrepi za boljši položaj družin
Pri tem na ministrstvu izpostavljajo razširjene starševske pravice, subvencije za zaposlovanje mladih, razvoj projekta družini prijazno podjetje in večjo skrb za številčnejše družine.
"Dodatek za veliko družino se je povečal za 40 odstotkov"
"Za to možnost se je v letu 2007, ko je bila pravica še povsem nova, odločilo že okoli 900 staršev, zanimanje pa narašča," so poudarili. Dodali so, da se je dodatek za veliko družino s štirimi ali več otroki tako "bodisi s samim usklajevanjem bodisi z zakonskimi spremembami povečal za 40 odstotkov, za skupno 25 odstotkov pa so se v tem mandatu povečali otroški dodatki".
"Največ pozornosti namenjamo aktivni politiki zaposlovanja"
Ministrstvo za delo sicer "največ pozornosti namenja aktivni politiki zaposlovanja, fleksibilnemu trgu dela, subvencijam za zaposlovanje mladih in subvencijam za nadomestno zaposlitev za starše, ki koristijo dopust za nego in varstvo otroka".
"S spremembami zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti so bili sprejeti ukrepi povračila prispevkov delodajalcem, ki zaposlijo mlado brezposelno osebo do 26. oziroma do 28. leta starosti," so pojasnili na ministrstvu in dodali, da je bil prav tako sprejet ukrep povračila prispevkov za socialno varnost delodajalcem, ki zaposlijo osebo za čas nadomeščanja enega od staršev na porodniškem in starševskem dopustu.
"Mladi zaradi možnosti starševstva ne smejo biti prikrajšani"
Kot so zatrdili, z navedenimi ukrepi skušajo doseči, da se delodajalci ne bi izogibali zaposlovanju mladih zaradi možnosti starševstva. Ob tem na ministrstvu poudarjajo, da so mladi do 26. leta prednostna ciljna skupina za vključevanje v program ukrepov aktivne politike zaposlovanja.
Po besedah ministrstva s ciljem zmanjšanja deleža mladih brezposelnih oseb izvajajo različne aktivnosti, med katere kot najpomembnejše sodi obveza, da se mlade brezposelne osebe v šestih mesecih po prijavi na zavodu vključi v program aktivne politike zaposlovanja.
"Razvijamo projekt Družini prijazno podjetje"
"Lažjemu usklajevanju družinskega in poklicnega življenja smo sledili tudi pri spremembah zakona o delovnih razmerjih," so poudarili na MDDSZ. Pri tem navajajo dodatne pravne podlage za možno prilagajanje delovnega časa potrebam delavcev s starševskimi obveznostmi, zakonsko ureditev pravice delavcev s šoloobveznimi otroki, da izkoristijo vsaj en teden letnega dopusta v času šolskih počitnic ter razširitev posebnega varstva pred odpovedjo za delavce s starševskimi obveznostmi.
"Z namenom preprečevanja diskriminacije na delovnem mestu zaradi starševstva, lažjega usklajevanja družinskega in poklicnega življenja in dvigovanje zavesti, da starši niso breme za delodajalca, pa ministrstvo za delo skupaj z nevladnimi organizacijami v okviru evropske pobude Equal razvija projekt Družini prijazno podjetje," je zapisalo ministrstvo.
"Brezposelnost je najnižja v zgodovini samostojne Slovenije"
Kot so pojasnili, je to pilotski projekt podeljevanja znaka Družini prijazno podjetje tistim slovenskim podjetjem, ki v okviru politike zaposlovanja zaposlenim omogoča lažje usklajevanje materinstva oziroma starševstva s službenimi obveznostmi. Prvi certifikati so bili podjetjem podeljeni maja 2007, pojasnjujejo na ministrstvu za delo.
Obenem skladno s tem izpostavljajo "najnižjo brezposelnost v zgodovini samostojne Slovenije". Po navedbah ministrstva je bilo ob začetku mandata leta 2004 brezposelnih skoraj 91.000 tisoč ljudi, danes pa jih je okoli 60.000. "Stopnja registrirane brezposelnosti je bila maja 2008 6,5 odstotna, v istem obdobju leta 2004 pa 10,2 odstotna," še dodajajo na MDDSZ.
"Število brezposelnih mladih je upadlo za skoraj 13 tisoč oseb"
Število dolgotrajno brezposelnih se je tako po njihovih podatkih od decembra 2005 do maja 2008 zmanjšalo za 32 odstotkov, . Velik upad brezposelnosti je po mnenju ministrstva na eni strani posledica visoke gospodarske rasti, na drugi strani pa učinkovitega izvajanja ukrepov aktivne politike zaposlovanja.
Na ministrstvu so tudi prepričani, da so s spremembami zakona o delovnih razmerjih v celoti uspeli ohraniti socialni in ekonomski položaj ter socialno varnost zaposlenih. "Pomembne so spremembe, ki bodo omogočile večjo zaščito zaposlenih in se nanašajo na prepoved kakršnekoli diskriminacije in psihičnega nasilja na delovnem mestu," še izpostavlja ministrstvo za delo.